Szélessávú internet: van hová fejlődnünk

A szélessávú eléréseknél Svájc és Dél-Korea jár az élen: előbbi a vonalas, utóbbi a drótnélküli internet királya a fejlett országokat tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legfrissebb statisztikái szerint. Magyarország a vert seregben, de nem rossz társaságban tanyázik.

A svájciak 39,9 százaléka van már rácsatlakozva a szélessávú internetelérést biztosító hálózatra, s ezzel a mutatóval a helvétek vezetik az OECD rendszeresen frissített statisztikáját, amely a 34 fejlett ország – köztük hazánk – infrastrukturális viszonyait térképezi fel. Nem sokkal van tőlük lemaradva Hollandia, ahol 39,1 százalékos a mutató, valamint a harmadik helyre sorolt Dánia a maga 37,9 százalékos penetrációjával.

Carlos Slim mexikói mobilkirály, a világ egyik leggazdagabb embere.
Carlos Slim Helú félmillió embernek ad munkát

Az OECD átlaga 25,6 százalék, ezt a többi között a 21 százalékos magyar statisztika is rontotta. Ezzel a teljesítménnyel a 28. helyre jutottunk fel, de régiós versenytársaink rendre mögöttünk kullognak, cseh-lengyel-szlovák összetételben, 16-15-14 százalékos mutatókkal. Az utolsó három helyezett Chile, Mexikó és Törökország, utóbbinál minden tizedik polgár számára adatik meg a szélvészgyors internetezés lehetősége.

A szélessávú élmény a magyarok 47 százalékához kábelen érkezik el, a DSL-technológia részaránya a 40 százalékot is meghaladja, míg az üvegszálasé a 13 százalékhoz közelít. A legmodernebb üvegszálas technológiát Dél-Korea és Japán alkalmazza, mindkét országban a szélessávon netezők kétharmada ezt használja. Az OECD átlagában a DSL vezet 55,8 százalékkal, azt a kábeles követi 30 és az üvegszálas 13,7 százalékkal. Az egyéb technológiák részaránya minimális.

A 2011. december végi adatokra támaszkodó OECD-statisztika szerint egy év alatt 4,1 százalékkal nőtt a vezetékes szélessávú elérésre előfizetők száma, amely ezzel elérte a 314 milliót. Megjegyzik azonban, hogy a tempó a második félévben 1,8 százalékosra csökkent, szoros összefüggésben a gazdasági válság terjedésével. A leggyorsabban a görögök, a lengyelek és a chileiek igyekeznek behozni lemaradásukat, náluk 5 százalék körüli volt az előfizetők számának növekedése 2011 folyamán.

Magyarország az OECD-átlag duplájával, 3,5 százalékos tempóval tör felfelé. Robusztusabb, 13 százalékot meghaladó előfizetőszám-növekedést mértek 2011 második felében a mobil szélessávnál: itt a listavezető Dél-Korea átlépte a százszázalékos álomhatárt, a 100,6 százalékos adat azt jelzi, hogy sokan több mobil szélessávú eszközt is használnak. A svédek 98 százalékkal másodikok, harmadik helyen pedig Finnország áll 87,8 százalékkal. Összesen 667 millió mobilinternet-előfizetést jeleztek az adatgyűjtőknek az OECD tagállamaiból.

Az OECD-átlag 54,3 százalékos, ehhez képest a magyar 12,9 százalék csak arra jó, hogy ezzel megelőzzük a törököket és a sor végén kullogó mexikóikat. Utóbbiak 7,7 százalékos teljesítménye tükrében igencsak furcsa, hogy a világ leggazdagabb embere, a mexikói Carlos Slim éppen a mobilszolgáltatásból, az America Movile-ből lett multimilliárdos. A magyar mobilinternet-lefedettség tekintetében 3-5-szörös (!) a vonalas szélessávnál említett régiós versenytársaink előnye velünk szemben.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.