Gazdasági vészhelyzet, itt az államcsőd?
Hétvégén lezárják a Fidesz tényfeltáró bizottságának részjelentését a magyar államháztartás állapotáról. A dokumentumot legkésőbb a jövő hét elején hozzák nyilvánosságra - közölte a bizottság mai munkamegbeszélése előtt Varga Mihály elnök, a miniszterelnökség kabinetfőnöke. Kijelentette: a részjelentés súlyos megállapításokat tartalmaz, egyebek mellett olyan tételeket találtak az átadás-átvétel során, amelyek mögül hiányzik a forrás.
Az államháztartás rosszabb helyzetben van mint azt az előző kormány állította - jelentette ki. Ezt követően arra kérte a sajtót, hagyja el a helyiséget, az eseményhez díszletül szolgáló újságírók kérdésésket sem tehettek fel.
Kósa Lajos szerint a helyzet annyira súlyos, hogy a jelenlegi cél a közvetlen államcsőd elkerülése, és "a krízis időszakára" egy átmeneti, legfeljebb két évre szóló forgatókönyvet kell megalkotni. A Fidesz ügyvezető alelnöke a Napi Gazdaság csütörtöki debreceni kkv-fejlesztési konferenciáján úgy fogalmazott: "a kényszerhelyzet miatt bizonyos gazdasági alkotmányossági szabályok felfüggesztésére is sor kerülhet átmenetileg".
A napi.hu tudósítása szerint Debrecen polgármestere a tanácskozáson azt mondta: úgy tűnik az átadás-átvétel alapján, hogy a közvetlen államcsőd elkerülése a cél jelenleg, "szűk esélyünk van arra, hogy elkerüljük Görögország helyzetét, a helyzet ugyanis sokkal rosszabb, mint hittük".
Felhívta a figyelmet arra, hogy van olyan igazgatási ágazat, ahol júniusra már nem tudnak bért fizetni, mert elfogyott az erre elkülönített keret.
A Fidesz ügyvezető alelnöke szerint most nem lehet semmi konkrétumot mondani, ugyanis a hét végén és a jövő héten dől el, "mit is lehet kezdeni". Úgy véli, az bizonyos, hogy vészhelyzet van. Most, mivel süllyed a hajó, bármi áron azonnali lépéseket kell tenni; általános válságkezelést nem lehet alkalmazni, teljesen új alapokra kell helyezni a gazdaságpolitikát - mondta a politikus.
Kósa Lajos arról is beszélt, hogy "a krízis időszakára" egy átmeneti, legfeljebb két évre szóló forgatókönyvet kell megalkotni; ebben valóban szükség lehet a nemzeti egyetértésre. Ezt követheti egy hosszabb távú terv. Alapjaiban kell újragondolni a teljes gazdaságpolitikát: a rendszereket alapjaiban kell megreformálni, így a közbeszerzéseket, az önkormányzatok struktúráját is - közölte.
Álláspontja szerint Magyarország eddig szembement a trendekkel. Azok az országok voltak sikeresek a válságmenedzselésben, akik nem fogadták el a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) előírásait - tette hozzá.
"Nem tudom pontosan, mit mondott Kósa úr, nyilván átgondolta, amit mondott" - reagált lapunk érdeklődősére Kósa Lajos szavaira Varga Mihály. Azt mindenesetre leszögezte: "megnyugtatok mindenkit, lesz adócsökkentés".
Kósa Lajosnak azt a kitételét, hogy akár "gazdasági alkotmányossági szabályokat is fel kell függeszteni", ha a kormány kétéves kríziskezelésre kényszerül, nem tudta értelmezni.
Orbán Viktor Brüsszelben ennél finomabban fogalmazott: José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével folytatott megbeszélése után azt mondta, strukturális reformokra van szükség Magyarországon. Gyors és határozott versenyképesség-javító intézkedéseket kell hoznia. Ahogy megkapják a magyar gazdaság állapotáról szóló információkat, a kormány 72 órán belül akciótervvel fog előállni a rövid távú problémák kezelésére.