IMF-tárgyalás: miért csak néhány napot adott magának a kormány?
Egyre nagyobb a zavar a kormány, pontosabban a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) mai közleménye kapcsán. Azt követően, hogy bejelentették, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szokásos éves gazdaságpolitikai konzultációjának keretében a kormány megkezdi a tárgyalásokat egy új típusú együttműködésről, az IMF budapesti képviseletének vezetője, Irina Ivaschenko is kiadott egy közleményt, mely szerint a Magyarországon tartózkodó IMF-küldöttség épp folyamatban lévő szokásos felülvizsgálata során nem kapott felkérést a magyar kormány részéről egy IMF-programról szóló tárgyalás beiktatására (a közlemény nem tesz említést hitelprogramról, csak az IMF által támogatott programról). A piacok az NGM közleményére pozitív irányba fordultak, erősödött a forint és a BUX, aztán az IMF reakciója elrontotta a hangulatot.
A kormányzati kommunikáció elzárkózott a további információk szolgáltatásától, de a Népszabadság megpróbált utánajárni, mi áll a háttérben. Úgy értesültünk, a kormány több tagja is a médiából értesült az NGM bejelentéséről, amelyre azért kerülhetett pont most sor, mert állítólag az egyik hitelminősítő (a Standard & Poor's) napokon belül – akár már pénteken – késznek mutatkozott a leminősítésre. Ezt megelőzendő, illetve a piacok megnyugtatása érdekében jelent meg ma a közlemény a tárgyalásokról, holott azokat pénteken tervezi elkezdeni a kormány. Tekintettel arra, hogy tudomásunk szerint napokon belül, legkésőbb a jövő hét elején be is kívánják jelenteni a megállapodást az elővigyázatossági hitelkeretről. Információink szerint a lengyelekéhez hasonló megállapodást akar kötni a kormány, ám ez szakértők szerint bajosan hozható tető alá. Az elővigyázatossági hitelnek ugyanis kétféle formája van, a lengyelek a flexible verziót kötötték meg, amivel a Bajnai-kormány is próbálkozott, eredménytelenül. A másik elővigyázatossági hitelkonstrukciót viszont szakértők szerint szinte a magyar kormányra szabták, ha erre akar szerződni a kormány, az inkább kivitelezhető.
További furcsaság a történetben, hogy a kormány szándékáról illenék tudnia a budapesti képviselet vezetőjének. Előkészítés nélkül ugyanis nem lehet pár nap alatt a nulláról eljutni a megállapodásig. Az IMF közleménye viszont nem azt sugallja, hogy az itteni képviselet képben lenne. Ez azért furcsa, mert még ha az IMF magasabb szintjeire is futott volna be a magyar kormány kezdeményezése, a közleményükből kiolvashatóan a most nálunk tartózkodó delegációval tervezik megtárgyalni a megállapodást, ez viszont Irina Ivaschenko nélkül nem megoldható. Ezért az sem kizárt, hogy a kormány közleménye azelőtt jelent meg, mielőtt bárkit is hivatalosan értesítettek volna a szándékukról. A szokatlan lépést indokolhatná, ha az S & P tényleg gyors lépésre szánta el magát.
Ebben az esetben viszont csak néhány napja maradna a kormánynak, hogy dűlőre jusson a Valutaalappal, ha legkésőbb a jövő hét elejére bejelentést terveznek. Ez csak úgy kivitelezhető, ha nem kerülnek elő vitatott pontok, és a kormány pontosan tudja, mit akar, illetve milyen feltételeknek kell megfelelnie, hogy az IMF rábólintson a megállapodásra. Az ütemezés alapján kijelenthető, hogy a kormánynak sürgősen szükségessé vált az IMF „védőernyője".
Ami a következő napokban várható piaci reakciókat illeti, mivel a leminősítés kockázata megjelent az árazásokban, arra lehet számítani, hogy amennyiben újabb információk látnak napvilágot az eredménnyel kecsegtető tárgyalásokról, az tovább javíthatja a piac hangulatát. A kérdés már csak az, milyen kommunikációval tudja a kormány feloldani az IMF-ről szóló korábbi határozott álláspontja és a mostani bejelentés közti feszültséget. Úgy tudjuk, ez a kormánypárton belül is többeket foglalkoztat, de van olyan vélemény is, hogy az embereknek fontosabb lesz az árfolyam erősödése, mintsem az, hogy mit mondott korábban a kormány a Valutaalapról.