Visszajön az IMF: a törlesztőrészletek is csökkenhetnek
Londoni felzárkózó piaci elemzők szerint csökkenhet Magyarország rövid időn belüli leminősítésének esélye - köszönhetően annak a bejelentésnek, hogy a magyar kormány tárgyalásokat kezdeményez az IMF-fel.
Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport londoni globális felzárkózó térségi kutatórészlegének vezetője a bejelentést kommentálva úgy vélekedett, hogy a tárgyalások hírével Magyarország "időt nyerhet a hitelminősítőknél", és elképzelhető, hogy a hitelminősítők - ha szándékukban állt a magyar adósosztályzat rontása - ezt a döntésüket most halasztják.
Neil Shearing, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-befektetési elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piaci főközgazdásza az MTI-nek azt mondta, hogy elképzelhetőnek tartja a hitelminősítői döntések halasztását.
Mindeközben hirtelen javulással többheti mélypontra süllyedt a csütörtök délutáni londoni kereskedésben a magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása, azaz javult a magyar adósság CDS-felára. A CDS középárfolyama a 605,4 bázispontos tegnapi záróról 576 bázispont környékére csökkent a mai kereskedésben. Ez azt jelenti, hogy a magyar törlesztési leállás elleni határidős biztosítási tranzakciók éves árazása 10 millió euró magyar szuverén adósságra csaknem 30 ezer euróval lett olcsóbb.
A CDS felár csökkenése, feltéve, hogy tartós marad, jótékony hatással lehet a magyar államadósság törlesztőrészleteire, később pedig a lakossági devizahitelekére is.
A hírre azonnal erősödött a forint, az euró 312 forintról 306 forintra, a svájci frank 252-ről 249-re, a dollár 231-ről 228-ra, a japán jen árfolyama pedig 3,00-ról 2,96 forintra. Meredeken, 30 ponttal többheti mélypontra javult a londoni kereskedésben a magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása (CDS) is. A BUX index több mint 3 százalékkal erősödött, különösen az OTP árfolyama ugrott meg, a bankpapír több mint 6 százalékos pluszban zárt.