Matolcsy nemzeti jegybankot hirdet

Közelebb áll majd az új jegybank a kormányhoz – ez derült ki Matolcsy György szavaiból bizottsági meghallgatásán. Az árstabilitás azonban továbbra is kiemelt cél.

A jegybanknak az árstabilitást, a pénzügyi stabilitást és a gazdaság növekedését kell segítenie – ezek Matolcsy György prioritásai. A jelöltet az új alelnökjelölttel, Balog Ádámmal együtt hallgatja meg az Országgyűlés gazdasági bizottsága. A nagy kérdés az volt, a ma reggel jelölt Matolcsy meghirdet-e unortodox politikát – ezt azonban az elemzői várakozásokkal összhangban nem tette meg. Igaz, érdekes utalásokat azért tett. 

Matolcsy a meghallgatáson nem hirdetett programot, ehelyett - megfogalmazása szerint - "személyes mondatokat" mondott: úgymint, hogy a Magyar Nemzeti Bank része a magyar nemzetállamnak. A jegybanktörvény előírása szerint – folytatta –, ha az árstabilitást nem veszélyezteti a kormány gazdaságpolitikája, akkor a jegybank segítheti a gazdaságpolitikát. "Nem vagyok híve az elzárkózó, liberális jegybanknak. A jegybank ugyan független, de stratégiai viszonyt kell kiépítenie a kormánnyal. Viszont nagy híve vagyok a konzervatív, felelős jegybank-politikának" – mondta. Kifejezetten nyitott, nyílt jegybank felépítését ígérte, és a kormányzati szlogennel élt: ha Magyarország jegybankja jobban teljesít, mint az elmúlt hat évben, akkor a magyar kormány is jobban teljesíthet.

A magyar jegybank független, s az is marad - jelentette azonban ki az ellenzéki reakciókra válaszolva. Pontosítva nézetét azt is hozzátette: az árstabilitást, a pénzügyi stabilitást nem veszélyeztetve az MNB segítheti a kormány gazdaságpolitikai munkáját. Ezt - hangsúlyozta – korábban is megtehette volna, a jegybanktörvény ugyanis erre módot ad, miközben "látszott, hogy a gazdaságpolitikai törekvések eredményre vezettek".

Matolcsy hosszabban inkább saját eredményeiről beszélt, mondván a jegybank következő 6 éves működését meghatározza az elmúlt 33 hónap gazdasági sikere. A szokásos eredmények: csökkenő hiány és államadósság, (a közmunkaprogram miatt) növekvő foglalkoztatottság.

Személyes véleményként elmondta, hogy nem szereti a devizahitelt, és "erkölcsi, gazdasági és gazdaságpolitikai" hibának tartja, hogy ilyen mértékűre dagadt ennek állománya, amely a liberális monetáris politika hibája. Ennek ő nagy ellenfele, és nagy híve a konzervatív hozzáállásnak.

Az infláció ellensége vagyok – jelentette ki. Az infláció elveszi a pénzünket, lehetetlenné teszi, megnehezíti a monetáris politika összehangolását a gazdaságpolitikával – hangsúlyozta.

Nagyjából rendben van – kommentálta a beszédet élőben hallgató Samu János, a Concorde vezető elemzője a Nol.hu-nak Matolcsy belépőjét, amelyet standard nyilatkozatnak minősített. Azt kifejezetten örvendetesnek tartotta, hogy prioritásként az inflációt és az árstabilitást jelölte meg a jegybankelnök-jelölt. Arra azonban várni kell, hogy ezek a preferenciák a későbbiekben is élnek-e majd – hangsúlyozta az elemző, akiben hiányérzetet keltett, hogy Matolcsy György a korábban felmerülő nem standard eszközökről nem beszélt, pedig erről lehetett volna az előzmények ismeretében.

Az ellenzéki felszólalók a bizottsági ülésen leginkább Matolcsy eredményeit vonták kétségbe, de nem örültek annak sem, hogy személyében pártpolitikus kerül a jegybank élére. Az MSZP szerint az egyik legrosszabbul teljesítő miniszter kerül a Nemzeti Bank élére, Tukacs István szerint tavaly az ellenség győzött, mert az inflációt 4,7 százalékra tervezték, ám majdnem 6 százaléknál állt meg. Matolcsy szerint ez azért nem igaz, mert az inlflációs pálya lefelé tart (idén kikerült a tavalyi áfaemelés hatása ugyanis és ez jelentős index-csökkenést hozott).

A leendő jegybankelnök nem válaszolt Tukacs István (MSZP) kérdésére, miszerint tervezi-e az MNB és a PSZÁF összevonását. Munkatársunk ezt megkérdezte Rogán Antaltól, a gazdasági bizottság fideszes alelnökétől a meghallgatás után, mire a politikus azt mondta: Európában ilyen jegybank is van meg olyan is, az olasz jegybank például, ahonnan az Európai Központi Bank elnöke, Mario Draghi érkezett magába integrálta az olasz állami pénzügyi felügyeletet is. Amikor ez a javaslat az MNB esetén megfogalmazódott, az alapötletet Simor András is támogatta. Ez nem a jegybankelnök kompetenmciája, hanem az Országgyűlésé, "jelenleg a tudomásom szerint nincs ilyen az összevonást célzó javaslat az Országgyűlés napirendjén" - mondta a Fidesz-frakcióvezető. 

Balog Ádám alelnökjelölt csak annyit mondott, hogy a jegybank feladata az árstabilitás megteremtése. A megfelelő és erős szakmai munkát, hogy az támogassa a jegybank működését, kiemelten fontosnak tartom – tette hozzá.

Matolcsy György jegybankelnök-jelölt és a helyettesének kiszemelt Balog Ádám államtitkár (balról a második) parlamenti meghallgatásukon
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.