Kevéssé biztatóak az első félév lakásépítési adatai. Úgy néz ki, túljuthattunk tavaly a mélyponton, a kilábalás azonban lassú és nehézkes. A mostani jó eredmények még csak egyszeri hatások.
Lakásépítés: nagyon lassan mászunk ki a gödörből
Az első félévben mindez összesen 3265 új lakást jelent. Ha így megy tovább az idén minden idők második legrosszabb évét zárja Magyarország lakásépítésben. A legrosszabb a tavalyi volt, amikor csak 7 293 új otthon épült – az idén legalább a nyolcezret átléphetjük, de a tízezret mindezek alapján aligha érhetjük el. Ennyire kevés lakás a háborús időkben sem épült Magyarországon, holott a lakásépítési statisztika lassan száz éves.
Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Az első negyedév gyors (és a félév valamivel lassúbb) növekedése néhány nagyobb projekt eredménye lehet. Erre utal, hogy az új lakások számának növekedése meglehetősen koncentrált: a kiugrások Budapestre és Pest megyére, Sopronra illetve a Somogy megyére (ezen belül is vélhetőleg Siófokra) koncentrálódnak. Az ország kettészakadt: az ország keleti felén a tavalyinál is kevesebb új otthont adtak át, Nógrád megyében fél év alatt összesen 6 lakást adtak át (tavaly 11-et), az teljes Észak-magyarországi régióban (Nógrád, Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén megyékben) összesen 54-et.
A KSH meg is jegyzi, hogy a válságot megelőző 2008-ban, az első félévben átadott lakások számának 29 százalékát adták át az idén. Sőt, az adatok vidéken általában is rosszabbak, hiszen a tavalyi első félévével összevetve az idén eddig 18 százalékkal kevesebb lakás épült a megyei jogú városokban, miközben a fővárosban 16 százalékkal nőtt az átadott lakások száma.
Az egyedül biztató adat, hogy a kiadott lakásépítési engedélyek száma stabilan emelkdik: az első félévben 18 százalékos a növekedés (hasonló az első negyedévi 20 százalékhoz). Ez persze a 2008-ashoz képest még mindig kevés: csak négyezer lakást terveznek építeni most, ami az ötödét sem éri el a válság előttinek. (Na és persze a helyszínek sem változnak: a főváros és környéke, a Balaton meg Győr-Moson-Sopron megye a sláger).
A KSH szerint az idén nem változott sem az építtetői kör, sem pedig az építési cél – a beruházók nem igazán látszanak visszatérni a piacra, maradtak az önerős építkezések a fókuszban. A természetes személyek által épített lakások aránya 57, a vállalkozások által építetteké pedig 41 százalék volt (Budapesten az összes lakás 72 százalékát építtették vállalkozók). Így a saját használatra épített lakások is többségében vannak: 55 százalék, míg értékesítésre 42, bérbeadásra 3 százaléka épült a lakásoknak.