A kiadott lakásépítési engedélyek száma 1654 volt, ez 20 százalékos növekedést jelent a 2013. január–márciusi adatokhoz képest.
|
Százéves mélypontról mozdult el a piac Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Az új lakások száma a kimutatható növekedés ellenére továbbra is rendkívül alacsony, a válságot megelőző 2008. év első negyedévi teljesítmény alig harmadának felel meg. A kiadott építési engedélyek száma szintén kimozdult a holtpontról, de ez is csak a 2008. első negyedévi szint 18 százalékát teszi ki.
Vagyis: akkor is csak 11 ezer új otthont adnak át az idén, ha gyors emelkedés folytatódik ami arra elegendő, hogy a lakásállomány négyszáz év alatt újuljon meg – hívta fel a figyelmet a Társaság a Lakásépítésért elnevezésű szervezet. A leginkább építő-anyag gyártókat tömörítő egyesületnek oroszlánrésze volt tíz éve abban, hogy az első Orbán-kabinet kiemelt kormányzati célként fogalmazta meg a 40 ezer új lakás évenkénti megépítését.
A társaság szerint most 43 ezer új lakással lehetne elérni, hogy legalább száz évente megújuljon az állomány – ők uniós forrásokat kérnek a szektornak, sürgetik, hogy az Európai Beruházási Bankkal kezdjen a kormány tárgyalást egy energiahatékonysági programról. Ezen kívül el szeretnék érni, hogy a kabinet emelje a szocpol (vagyis a lakásépítésre járó támogatás) összegét, és szeretnék elérni, hogy a szektor újra központi hivatalt kapjon vagy legalább egy kormánybiztost.
Most is úgy látszik ugyanis, hogy a piacot az állami támogatás húzta meg. Egyre többen keresik például a lakáscélú hiteleket, a piac élénkülését pedig tovább fokozhatják a kedvezményes kamatozású, államilag támogatott lakáshitelek - ezekre alapozva pedig mind több lakásprojekt is indult. Persze leginkább a fővárosban.
Az Erste Bank arról adott hírt, hogy tavaly kétszer annyi lakáscélú jelzáloghitelt helyezett ki, mint egy évvel korábban. Az otthonteremtési kamattámogatott, akár 6 százalékos kamattal igényelhető hitelkonstrukciótól az idén további jelentős növekedést várnak. (Itt a törlesztéshez az állam a futamidő első 5 évében kamattámogatást nyújt). Harmati László, az Erste Bank lakossági üzletágért felelős vezérigazgató-helyettese szerint a kamattámogatott hitelek hozzájárulhatnak az élénkülést mutató lakáshitel-piac további bővüléséhez.
Az újlakás-építésen belül emelkedett a vállalkozások által épített és az értékesítésre szánt lakások aránya. Növekedett a többszintes, többlakásos épületek és a kisebb alapterületű lakások hányada.
Budapesten 529 új lakást vettek használatba, ami ugyan több mint kétszerese az egy évvel korábbinak, azonban még a 2012. évi szintnek is alatta marad: nem éri el a 2012. első negyedévi érték 70 százalékát. A régiók közül az összes lakás több mint fele Közép-Magyarországon épült, ezen kívül csak Győr-Moson-Sopron megyében figyelhető meg számottevő lakásépítési tevékenység. Észak-Magyarországon és a Dél-Alföldön továbbra is csökkent a használatba vett lakások száma.
|
A kiadott engedélyek számának növekedése további fejlődést vetíthet előre Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Az év első három hónapjában a kiadott új lakásépítési engedélyek száma közel azonos a használatba vett lakásokéval. Az egy évvel korábbi alacsony bázishoz viszonyítva 20 százalékkal több, 1654 új engedélyt adtak ki, ami a 2008. I. negyedévinek még az egyötödét sem teszi ki, a 2012-es év azonos időszakának adataitól pedig 23 százalékkal marad el. Csak Pest és Győr-Moson-Sopron megyében tervezik 300-nál több lakás építését.
Az építtetői kör összetétele az egy évvel korábbihoz képest arányaiban eltolódott: a természetes személyek által épített lakások aránya 70-ről 56 százalékra csökkent, a vállalkozások által épített lakásoké pedig 29-ről 43 százalékra emelkedett. Budapesten az összes lakás 83 százalékát vállalkozók építtették. A tárgyidőszakban mindössze 14 lakás épült önkormányzati megbízásból.
2014 I. negyedévében a használatba vett lakások átlagos alapterülete 99 négyzetméter volt, ez 13-mal kevesebb, mint korábban, ugyanis a 100 négyzetméternél nagyobb alapterületű lakások aránya 50-ről 39 százalékra csökkent.
A kiadott új építési engedélyek alapján 924 lakóépület és 1145 nem lakóépület építését tervezik. A lakóépületek esetében ez 9, a nem lakóépületeknél 29 százalékos növekedést jelent. A nem lakóépületek közül 58 százalékkal nőtt az ipari, 9 százalékkal a kereskedelmi épületekre kiadott engedélyek száma, ugyanakkor a mezőgazdasági épületekre kiadott engedélyeké 15 százalékkal csökkent.