Kivonulhat a Raiffeisen Magyarországról
Karl Sevelda, a Raiffeisen Bank International (RBI) vezérigazgatója elmondta: a banknak nincs pontos terve az ukrajnai és magyarországi leányvállalatok eladására, de folyamatosan vizsgálják mindkét piacot. Nem tudják kizárni a kivonulást sem – tette hozzá. Magyarországon a Raiffeisen Bank az elmúlt években 600 és 700 millió euró közötti veszteséget könyvelhetett el. A munkaerő-leépítések sorában Ukrajnát, ahol 959 Raiffeisen alkalmazottat bocsájtottak el, Magyarország követi, ahol 311 dolgozóval kevesebbet foglalkoztatnak idén. Eközben a bank szigorított kelet-európai piacának költségtakarékossági lépésein, amivel jelen állás szerint 600 millió eurót kívánnak megtakarítani 2016-ig. A következő három év célkitűzésében az szerepel, hogy a költségeket a 2012-es eredmények alá csökkentsék.
Az üzleti modellünk sérthetetlen – mondta a vezérigazgató és összességében pozitívnak értékelte a Raiffeisen keleti piacokra való terjeszkedését. A Raiffeisen Bank második negyedéves csütörtökön közölt adózott eredménye a várakozásokat felülmúlva 183 millió eurót tett ki (57,4 milliárd forint) a június végéig tartó három hónapban, az előző negyedéves 161 millió euró és a tavaly ugyanebben az időszakban elkönyvelt 120 millió euró után. Elemzők 123 millió eurós profitot vártak az idei második negyedévre. Az eredmények közzététele után 6,2 százalékkal megnőtt a Raiffeisen Bank részvényeinek árfolyama a bécsi tőzsdén.
A magyarországi leányvállalat, a Raiffeisen Bank Zrt. az MTI érdeklődésére azt közölte, hogy jelenleg nincs semmilyen terv a bank magyar és ukrán érdekeltségeinek eladásával kapcsolatban. Ugyanakkor a jövőbeni eladás sem zárható ki teljes mértékben.
Sevelda még júliusban nyilatkozott arról, hogy a magyar kormány devizahitelekkel kapcsolatban hozott, illetve további tervezett lépései az egész magyarországi bankszektornak jelentős károkat okoznak. Sevelda szerint ugyan „béke van az országban, de nem a kormány és a bankok között”.