Kiábrándítóak a hazai munkahelyi viszonyok
László Zoltán, a Vasas alelnöke a Népszabadságnak ezzel kapcsolatban annyit jegyzett meg, hogy az „állapotfelmérést" azért akarják elvégezni a legerősebb német szakszervezettel együtt, mert bár a magyar gazdaságon belül hatalmas súly jut az autóiparra, harmatgyengék az ágazatban dolgozó munkavállalók érdekvédelmi lehetőségei. Ez ráadásul különösen igaz a beszállítói vállalkozásokra. A projektnek az a célja, hogy a jelenleginél sokkal hatékonyabbá tegyék a dolgozók érdekvédelmi lehetőségeit, s javítsanak a számos esetben tapasztalható kiszolgáltatott helyzetükön.
Jelenleg ugyanis elkeserítőek a hazai állapotok. Cégnevek említése nélkül mondta, számos olyan esetről tud, ahol az alkalmazottakat megfélemlítik, a tulajdonos szándékainak teljesen kiszolgáltatottá teszik őket. Semmilyen védelmi lehetőséget nem kínálnak számukra, s ha szakszervezeti támogatást szeretnének elérni, akkor egyszerűen szembefordulnak velük, s az sem számít szélsőséges esetnek, hogy pillanatok alatt utcára kerülnek.
A rendezett munkavállalói körülmények ráadásul nemcsak a dolgozóknak, hanem a társaságoknak is alapvető érdeke. Németországban számos esetben olyan beszállítói szerződéseket írnak alá, s ezek Magyarországra is érvényesek, amelyek kikötik, hogy rendezett munkavállalói környezetet kell fenntartani, amelynek része az érdekvédelem, a szakszervezet létrehozásának lehetősége is – jegyezte meg László Zoltán. Amennyiben ezek elmaradnak, akkor az akár a beszállítói státus elvesztését is maga után vonhatja.
Ha elkészül a győri iroda által összeállított adatbázis, akkor az is a cél, hogy ezekre a hiányosságokra rávilágítsanak. Ha a helyzet ekkor sem javul adott vállalkozásoknál, akkor attól sem rettennek meg, hogy a problémákat jelezzék a megrendelőknek, az autógyáraknak.