Javul a foglalkoztatás
Pozitív tendenciák mutatkoznak a munkaerőpiacon, az üzleti szektor túljutott a válságon, amit mutat az is, hogy 2011-ben 15 százalékkal többen terveznek létszámbővítést, mint csökkentést - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke. Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikai államtitkára a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a kamara munkaerő-piaci felmérésének megállapítása megerősíti, hogy az új kormány jól kezeli a gazdaságfejlesztést, s bővíti a foglalkoztatást.
Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézete a munkaerő-piaci felméréshez több mint hétezer céget kérdezett meg az idén szeptember 5. és október 22. között. A kamara elnöke elmondta, hogy az exportra termelő, többnyire külföldi tulajdonú cégek a legoptimistábbak, de létszámbővítés várható a kis- és középvállalkozói szektorban is.
Parragh László rámutatott arra is, hogy a szakképzettek és a diplomások iránti kereslet növekszik leginkább jövőre. A szakképzettek esetében a létszámfelvételt tervező cégek aránya 16 százalékkal, míg a diplomások esetében 12 százalékkal haladja meg a létszámcsökkentést tervezőkét. A nem diplomás szellemi és szakképzetlen fizikai munkakörök esetében visszafogottabbak a cégek létszámbővítési tervei. Az utóbbi két esetben csak egy százalékpontos többségben vannak a létszámcsökkentést tervezőkkel szemben a létszámbővítésben gondolkodó vállalatok.
Czomba Sándor hangsúlyozta, koncentrálni kell az erőforrásokat a foglalkoztatás bővítéséhez. A következő időszakban a foglalkoztatás szempontjából fontos szerepet játszó kis- és középvállalkozói szektor megerősítése kerül előtérbe. Példaként említette, hogy az Új Széchenyi Terv pályázatainál is fontos szempont lesz az évenkénti növekedés produkálása, a munkahelyteremtés.
Az államtitkár felhívta a figyelmet a munkaerőpiacon is meglévő területi különbségekre. Kifejtette, a gazdaságélénkítés eszközeit a leghátrányosabb helyzetű térségekben nagyobb mértékben kell felhasználni a foglalkoztatottság növelésére. Czomba Sándor úgy fogalmazott: megújították a szakképzést és a felnőttképzést, s a közmunkaprogram is képzéssel párul. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a Társadalmi Megújulási Operatív Programban (TÁMOP)továbbra is lesznek források a foglalkoztathatóság, az elhelyezkedés esélyeinek javítására.