Innováció, a válság ellenszere

A reformok felgyorsítása, a piacosítás és az innováció ránthatja ki az Európai Unió gazdaságát történetének legsúlyosabb válságából - állítja hétfőn publikált jelentésében a fejlett és felzárkózó gazdaságú országokat tömörítő OECD.

Az EU hosszú távon fenntartható gazdasági fejlődéséhez elengedhetetlen az innováció fejlesztése, a piaci viszonyok elmélyítése és a „széndioxid-szegény" ipari környezet kialakítása - hangoztatja értékelésében Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD). 

A párizsi székhelyű OECD elemzői úgy látják, hogy az EU gyors és világos választ adott a válságra, ez is közrejátszik abban, hogy már a kilábalás biztató jeleiről érkeznek a hírek. Az viszont rendkívül fontos - teszik hozzá -, hogy a pénzpiacokat stabilizáló segélyakciók és a gazdaságélénkítő programok lezárultával, a konjunktúra beindultával  az államnak vissza kell huzódnia és hagynia kell érvényesülni a piaci folyamatokat.

Az EU csaknem valamennyi tagállama az alapkamatok drasztikus csökkentésével, a likviditás növelésével igyekezett tompítani válság hatásait, s fellépésük eredményes volt. Az újabb pénzügyi válságok elkerülése érdekében azonban szerkezeti reformokat kell végrehajtani, ami magába foglalja a szabályozás és ellenőrzés szigorítását.

„A mostani válságnak egy haszna volt: ráirányította a figyelmet a pénzügyi rendszer gyenge pontjaira, és a reformok szükségességére. Ezeket meg kell lépni, mert a bankrendszer hatékony működése a gazdaság hosszú távon fenntartható növekedésének alapfeltétele" - hangsúlyozza Angel Gurría, az OECD főtitkára.

A növekedés hajtóereje az OECD szerint az innováció lesz, ebben az EU komoly lemaradásban van mind az Egyesült Államokkal, mind Japánnal szemben. A hátrány leküzdéséhez a kutatók munkaerőpiacának integrációját, az egységes - és olcsóbban, gyorsabban, könnyebben megszerezhető - európai közösségi védjegy bevezetését, a határokon átnyúló kutatói együttműködést és az ágazat eddiginél is hatékonyabb finanszírozását látják szükségesnek.

Arra viszont kevés esélyt látnak, hogy a célként meghatározott, s a GDP 3 százalékában optimalizált forrást megkaphassák a kutatók és a fejlesztők. A piaci viszonyok, a verseny feltételek nélküli érvényesülése is lökést adhat a növekedésnek. Ennek jegyében a szolgáltatási irányelvet is a piac viszonyok alá kell rendelni , azaz e térten is a teljes nyitottságot szorgalmazza a harminc országot  -köztünk hazánkat - tömörítő OECD.

A pénzügyi szolgáltatásban az energetikában és a vezetékes szolgáltatásoknál a verseny további élénkítése is kiemelt fontosságú. A gáz- és árampiacon a liberalizációt ennek érdekében fel kell gyorsítani. Az uniónak ellent kell állnia a világkereskedelem szabadságát korlátozó protekcionista intézkedéseknek - hangsúlyozza a jelentés.

A jelentés az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését kiemelt célok közé sorolja csakúgy, mint a zöld ipar támogatását, és az energiafelhasználás mérséklését. A cél, a megújuló energiaforrások részarányának 20 százalékosra növelését a leginkább költséghatékony módszerrel kell elérni, és hosszú távon a zöldenergia importkorlátozását mindenképpen el kell törölni - szögezi le az OECD jelentése.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.