Gyurcsány elismeri, hogy hibázott a kormány
"A magyarok még nincsenek túl a válság nehezén" címmel közölt riportot a Le Monde legrissebb száma. A párizsi napilapnak nyilatkozó Gyurcsány Ferenc párhuzamot von az1992-es angol fontválság és néhány héttel ezelőtti forint elleni támadás között.
A magyar miniszterelnök emlékeztet arra, hogy a vállalatok és a háztartások nyakig aldósodtak devizában és csak a Nemzetközi Valutaalap segítségével sikerült helyreállítani a forint árfolyamát. Gyurcsány elismeri, hogy a nemzetközi pénzügyi válság begyűrűzése mellett saját kormányának hibái is hozzájárultak a súlyos helyzet kialakulásához.
A kormányfő elemzése szerint:
1. a kormányzat nem bátorította a lakossági megtakarításokat és inkább a fogyasztás növekedését erőltette,
2. a 2000 és 2006 között működő kormányok túlköltekeztek és ezzel folyamatosan növelték a költségvetési hiányt,
3. részben az ellenzék magatartása miatt nem sikerült végrehajtani a tervezett reformokat,
4. a kormány hagyta, hogy a vállalatok és a háztartások devizában adósodjanak el.
Gyurcsány emlékeztet arra, hogy az MSZP 2006-ban radikális gazdaságpolitikai fordulatot hajtott végre, és a megszorító intézkedések következtében a költségvetési hiányt 10 százalékról 3,2 százalékra sikerült letornászni.
A miniszterelnök az interjú végén élesen kritizálja a magyar jobboldalt, amely szerinte 14 éve folyamatosan változtatja gazdaságpolitikai irányvonalát és demagóg módon mindig a rövidtávú, népszerűnek tűnő megoldások mellett áll ki. A cikk szerzője idézi a Natixis bank jelentését, amelyből kiderül, hogy a magyar háztartások 60 százaléka és a vállalatok 48 száléka vett fel devizahiteleket, ezek kamatai jelentősen megnőttek a válság következtében.
A kormány a nemzetközi pénzügyi inézmények segítségével elkerülte a csődöt és újabb megszorító lépésekre készül, de mind Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke, mind pedig Futó Péter, a Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke nagyon sötéten látja az ország jövőjét.
(PÁRIZS)