Estek a tőzsdék, zuhant az olaj
Néhány újabb rossz hír amerikából és minden zuhanni kezdett a tőzsdéken.Nem volt elég, hogy a lakásépítések száma negatív rekordot döntött, és rekord-mértékben mérséklődött az infláció a szerdai adatok szerint, csütörtökön még rosszabb, a válság mélyüléséről szóló adatok láttak napvilágot. A munkanélküliség a vártnál nagyobb lett (503 ezer helyett 542 ezer állástalant tartottak nyilván), a feldolgozóipari konjunktúra index az 1990-ben mért mélypontját súrolja, ennek az értéke is gyengébb, mint amire az elemzők számítottak.
A legújabb adatok alapján most már senki sem vár fellendülést 2009 első felében, ráadásul az is kiderült, hogy az amerikai jegybanknál is hasonlóan számolnak. (Nem meglepő, hogy ez alapján már a JPMorgan arról beszél: a Fed lenullázza majd a kamatát, hogy segítse a gazdaságot).
A tőzsdék az adatok hatására mélyrepülésbe kezdtek. London, Párizs és Frankfurt is mintegy három százalékkal esett - és ezzel az elemzők szerint olyan technikai határt törtek át, amelyek azt mutatják: nincs vége az árzuhanásnak.
A hosszú hanyatlás réme a világpiacon az olajkereskedőket viselte meg leginkább. A Brent ismét 50 dollárnál is kevesebbe kerül (a meghatározó amerikai könnyűolajtípus, a WTI ennél azért még kicsit drágább). Ám ez olyan pont - jósolják a piacon - ahonnan nehéz a visszatérés, az év végére 40-45 dolláros olajárakat is jósolnak.
A zuhanás - természetesen - elérte a magyar piacot is. Az euróért ismét 270 forintnál többet kell fizetni, a budapesti részvényindex pedig több mint 6 százalékot esett. A BUX 10 829 ponton állt meg - a nagy vesztesek közé az OTP tartozik. A bankpapír árfolyama 2320 forintig zuhant, egy nap alatt több mint 9 százalékot veszített az értékéből. Most annyiba kerül egy OTP részvény, mint öt éve pedig 2007 nyarán még bőven tízezer forint felett járt az árfolyam.