Lenullázza az alapkamatot a Fed?
A bankház elemzői szerint a Fed december 16.-ai, majd a rákövetkező január 28.-ikai kamatdöntő ülésén egyaránt 0,5-0,5 százalékponttal mérsékli a jelenleg egy százalékon álló rátát. Azután egész évben hozzá sem nyúl a kamathoz – véli az elemzést jegyző Michael Feroli -, amivel a lefelé tartó árspirál kialakulását akarja megakadályozni, egy olyan környezetben, ahol a vállalatok tömeges elbocsátásokat terveznek, a banki finanszírozási források bedugulni látszanak, a lakosság pedig nem költ, legalábbis visszafogja kiadásait.
A JPMorgan Chase azt követően tette közzé kamatprognózisát, hogy az amerikai Munkaügyi Minisztérium egy százalékos inflációcsökkenést jelzett októberben az előző hónaphoz képest, s ilyenre 1947 óta nem volt példa. Kétségtelen, hogy a kamat lenullázásának egyesek szemében rossz optikája van, ugyanis azt a képzetet kelti, hogy a jegybank eszköztelenné vált, kifogyott a munícióból jegyzi meg Feroli, ám szerinte ez nem igaz. A nagy jelzálogbankok - Fannie Mae, Freddie Mac és társaik – rossz kintlevőségeinek agresszív felvásárlásával például tehermentesíthetné ezeket a létfontosságú intézményeket, ezzel is segítene.
Az „ingyenpénz” gazdaságélénkítő politikáját azonban nem csak a Fed fogja alkalmazni – állítja a közgazdász. Szerinte hasonló lépést tehet az immár hivatalosan is recesszióba süllyedt Japán központi bankja (BoJ), amely 0,3 százalékra vitte le az alapkamatot a múlt hónapban. Az utóbbi hat hétben kétszer is kamatvágást végrehajtó Európai Központi Bank is megpendítette egy közelgő csökkentés lehetőségét, ám a 3,25 százalékos szint lenullázását kevéssé tartják valószerűnek az elemzők.