Belehúzhat a második félévben az aranypiac
Bár érdemi hírek hiányában az arany kurzusát mintha csak odaszegezték volna az 1.600 dollárhoz, ám ez a tétlenség csak látszólagos: a hagyományosan erős második felében indítandó árfolyamrakéták kilövésére készülődhet a piac – tájékoztat az aranypiac.hu.
Ennek több jele van: a világ legnagyobb aranyfelvásárlójaként ismert Kínában múlt héten napvilágot látott inflációs adatok az elemzői várakozásoknak megfelelően alakultak.
A pénzromlás júliusban mért értéke 1,8%-ra zuhant vissza, miután idén januárban még 4,5-on állt. A mostani egyébként 2010 januárja óta a legalacsonyabb inflációs adat. Ugyanakkor ezzel egy időben több konjunktúramutató is rosszabb képben tünteti fel a kínai gazdaságot, mint ahogy arra piaci elemzők korábban számítottak.
Mindez már elég is volt ahhoz, hogy tekintettel a csökkenő inflációs veszélyre azonmód várakozások kapjanak szárnyra a pekingi vezetés és a kínai jegybank gazdaságélénkítő, monetáris ösztönző lépéseit illetően. Ezektől a piac közvetve az arany és az ezüst iránti kereslet élénkülését és az árfolyamok emelkedését várná.
Egy másik, állandó spekulációkra okot adó téma a kínai jegybank aranyvásárlásainak kérdése. Kína 3,24 billió dolláros devizatartalékai messze a legnagyobbak világon. Ezeknek valamivel több mint az egy harmada amerikai államkötvényekben testesül meg, míg a központi bank aranytartalékai (1.054 tonna) ehhez képest elenyészőek. A Kínai Kommunista Párt szócsövének tartott Zsenmin Zsipao (Renmin Ribao) nemrégiben közölt is egy cikket az ország tartalékolási stratégiájával kapcsolatban, amelyben a Kereskedelmi Minisztérium egyik szakértője az aranytartalékok fokozatos növelése mellett foglalt állást. A szakember ennek kapcsán úgy fogalmazott, hogy „az aranytartalékok növelésére a megfelelő időben kell sort keríteni. Akkor kell vásárolnunk, amikor az ár a mélyben van.”
Kína minden kétséget kizáróan az egyik legfőbb motorja jelenleg a globális aranykeresletnek, és ezáltal döntő befolyással bír a nemesfém világpiaci árfolyamának alakulására. De hasonló nagyágyú még India, a közel-keleti térség és összességében nézve a nyugati világ is, amely jelenleg egy egyre mélyülő gazdasági és pénzügyi válság foglya. Itt a problémák magva az eladósodottság fojtogató mértékében keresendő, mind az állam, mind a magánszféra részéről. A londoni székhelyű HSBC bankcsoport többek között erre, valamint a geopolitika és a világgazdaság bizonytalan kilátásaira való hivatkozással várja az arany unciánkénti árfolyamát 1.900 dollár fölé az év végéig. A kiemelkedően sikeres privátbanki szolgáltatásairól nevezetes bankház szakértői különösen a novemberi amerikai elnökválasztás utáni időkben látják elérkezni az Egyesült Államok számára a „fiskális szakadék szélét”, és ezért aranypiaci elemzésükben úgy fogalmaznak, hogy addig is „a türelem a legfontosabb árucikk”.