Az Audi a legvonzóbb cég
Kihirdették azon cégek listáját, melyek a legjobb választást jelenthetik a pályakezdőknek álláskeresés esetén. A Figyelő 24 oldalas mellékletében megjelent KarrierStart Top Vállalatok listája a napjainkban legnépszerűbb nyolc szakmára vonatkozóan rangsorolta a cégeket. A listán szereplő győztes vállalatok a fizetés vonzósága mellett a hírnév és a sikeresség tekintetében térnek el leginkább társaiktól. Ám ha arról van szó, hogy általában milyen szempontok szerint választ munkahelyet a legújabb diplomás nemzedék, sokkal inkább előtérbe kerül a szakmai fejlődés, a csapatmunka valamint az életvitel egyensúlya. A kutatásból kiderült az is, hogy a pályaválasztók körében a vállalatok márkanevének értéke továbbra is egyértelmű húzóerő.
A Figyelő, az Aon Hewitt és az AIESEC Magyarország Munkáltatói Márka Kutatásából kiderül, hogy hol érdemes elkezdeni egy pályakezdőnek a karrierjét. A kutatás célja az volt, hogy az egyetemeken és főiskolákon tanulók, továbbá a pályakezdők és a már több éves munkatapasztalattal rendelkezők munkaerőpiacról alkotott véleményét feltérképezze. A kérdőíveket 33 ezren töltötték ki, köztük 8 ezer diplomás pályakezdő, akik több, mint 230 vállalatot értékeltek: pontos képet adtak a vállalatok ismertségéről, vonzóságáról és megkülönböztető jellemzőikről, munkaerő-piaci versenytársaikról, továbbá versenyelőnyeikről és egyedi vonásaikról.
A diplomás pályakezdők véleménye alapján jött létre a számukra leginkább csábító öt Legvonzóbb Vállalat listája, mely azt mutatja, hogy mely vállalatoknál tudják leginkább elképzelni a jövőjüket. A Legvonzóbb Vállalat lista alapján a pályakezdők szemében az Audi, a Mol, a Nestlé, a L'Oreal és a Mercedes az a munkahely, ahol a legszívesebben elkezdenék felnőtt életüket.
A kutatás eredményei alapján összeállított fő rangsor, a KarrierStart Top Vállalatok listája a pályakezdők szimpátiája mellett a cégek által biztosított valós lehetőségeket is figyelembe vette az értékelésnél és az eredményeket a legnépszerűbb nyolc szakmai területre vonatkozóan mutatja meg (egészségügy, értékesítés, informatika, könyvvizsgálat, logisztika, marketing, műszaki és pénzügy). A felmérés alapján a legjobbak közé tartozik a Teva Gyógyszergyár, a Coca-Cola, a Hewlett Packard, az Ernst&Young, az Audi, a Bosh és a MOL - az egyes szakmák végzőseinek leginkább ezeket a cégeket érdemes megcélozniuk az eredmények alapján.
Az összeállításból kiderül, hogy a vonzó fizetést és a megbízhatóságot tartják leginkább szem előtt a munkahelyválasztáskor az utolsó éves hallgatók és a frissen végzettek egyaránt, ám a javadalmazás és a stabilitás egyben a legmegosztóbb kategóriává válnak a vállalatok osztályozása során.
A felmérés eredményei közül kiemelhető, hogy egyes iparágak vállalatait tipikusan „büntették" a pályakezdők: kiszorultak a korábban jóval populárisabb hipermarketek és kereskedelmi láncok, csakúgy mint a bankszektor képviselői és a biztosítótársaságok.
A kutatásból kiderült az is, hogy a listákat vezető cégek részben máshova helyezik a képzés hangsúlyait az országos átlaghoz képest. A számítástechnikai, valamint kommunikációs és prezentációs készségek fejlesztése például egyik győztes vállalatnál sem szerepelt a három legfontosabb képzési terület között. Jellemző, hogy a topvállalatok körében nagyobb arányban véglegesítik a gyakornokokat, mint az országos átlag (50, illetve 35 százalék). Ennek oka lehet, hogy ezeknél a cégeknél alaposabb a jelentkezők szűrése, másrészt az átlagban olyan cégek is benne vannak, akik a gyakornokokra folyamatosan cserélhető, olcsó munkaerőként tekintenek.