Jó drágán lesz az MFB-é a stratégiai gáz
A Népszabadság értesülése szerint Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter az állami Magyar Fejlesztési Bankot (MFB) jelölte ki a Szőreg–1 jelű, Algyőn található stratégiai földgáztároló többségének megvásárlására. Az 1,2 milliárd köbméter befogadóképességű föld alatti egység üzemeltetője, az MMBF Zrt. 72 százalékban a Molé, 28 százalékot az összes hazai energiacég tulajdonában lévő, de jelentős állami befolyású Magyar Szénhidrogén-Készletező Szövetség (MSZKSZ) jegyez.
A stratégiai földgáztárolás szükségességét a Gyurcsány-kormány fogalmazta meg. A kialakításra a Mol kapott jogot. A bejelentések szerint 150 milliárd forintba kerülő létesítményt –amelyhez egy 700 millió köbméteres hagyományos kereskedelmi tároló is kapcsolódik – 2010-ben adták át. A tároló az MMBF, a stratégiai gázkészlet az MSZKSZ tulajdona.
A hírek szerint a Mol már egy ideje vevőt keresett az egységre. Végül idén márciusban Németh Lászlóné és az MSZKSZ szándéknyilatkozatot írt alá a Mollal a vásárlásra. A miniszter az MMBF 51 százalékának megvásárlására az állami Magyar Nemzeti Vagyonkezelőt (MNV) jelölte ki, az MSZKSZ pedig a maga 28 százaléka mellé további 21 százalékra jelentkezett be. A nyilatkozatba foglalt 90 nap elteltével nem történt semmi, de az MSZKSZ a múlt hétre közgyűlést hirdetett az adásvétel jóváhagyására.
A lapunk által korábban ismertetett előterjesztés rögzítette, hogy szeptember 11-én a felek megállapodtak, és az adásvétel napját szeptember 30-ban jelölték meg. Közben az előkészítést végző jogászok versenyaggályokat találtak abban, ha az MNV venné meg az MMBF többségét. Az, hogy a miniszter kit jelölt ki az MNV helyett az MMBF többségének megvásárlására, és mennyi lenne a vételár, az előterjesztésből nem derül ki, és ezeket az adatokat a szaktárca sem árulta el lapunknak. Emiatt a közgyűlés előtt a szintén MSZKSZ-tulajdonos E.ON kifogással élt, mondván, nem tudnak dönteni az alapvető adatok ismerete nélkül.
Erre válaszul az MSZKSZ rögzítette: titoktartási nyilatkozat ellenében a tagokat tájékoztatják. Ellenérvként épp azt hozták fel, hogy – mint az lapunkban meg is történt – az adatok még az adásvétel előtt kiszivároghatnak. Egyszersmind biztosítottak afelől, hogy a vételárat az MSZKSZ képes lesz kifizetni, sőt ehhez még az immár csak a nem lakossági fogyasztókra terhelt, köbméterenként kétforintos készletezési díj emelésére sem lesz szükség.
Bártfai Béla, az MSZKSZ vezérigazgatója megkeresésünkre közölte: a szeptember 27-i közgyűlés egyhangúlag támogatta az előterjesztést, részletes elemzést követően hamarosan megkötik a szerződést.Más kérdéseinkre nem válaszolt, arra sem, hogy az előterjesztés által beígért szeptember 30-i időpontban miért nem történt ismét semmi, illetve mikorra tervezik az aláírást. (Noha az MSZKSZ alapszabályának alapelvei között az első helyen a nyilvánosság áll, Bártfai Bélától az utóbbi időben csak írásban állmódunkban kérdezni. Korábbi közlése szerint, ha kérdéseinkre nincs válasz a honlapjukon, akkor szóban sem tud tájékoztatni.)
Értesülésünk szerint a 72 százalékos részvénycsomag teljes vételára mintegy 140 milliárd forint. Arányaiban ez az ár magasabb, mint az E.ON 4,4 milliárd köbméteres tárolórendszeréért és a központi gáznagykereskedőért az MNV-tulajdonú MVM által a napokban kifizetett 281 milliárd forint. Ráadásul szakértők és ellenzéki politikusok ez utóbbi vételárat is sokallják. Az MMBF-vételár nem biztos, hogy egyenlő arányban oszlik meg az MFB és az MSZKSZ között, mert a többségi tulajdon értékesebb a kisebbséginél. Ebből következően az állami MFB-re szinte biztosan százmilliárd forintnál nagyobb teher hárul az ügylet miatt. Az MFB sokszor kerül szóba szükségmegoldásként, amikor valami miatt a központi állami vagyonkezelő MNV vagy hozzá tartozó állami társaságok versenyjogi aggályok miatt nem vásárolhatnak meg valamit.
Ám mivel a bank kevéssé képzelhető el szakmai irányítóként, az adásvétel után sokszor születnek áthidaló megoldások. Ilyen például a Gazprommal együtt tervezett Déli áramlat gázvezeték esete, melyet az MFB idővel átadott az MVM-nek. Mivel az MVM az MNV tulajdonában áll, elemzők szerint a közeljövőben nem várható, hogy az MVM tulajdonosként megjelenjék az MMBF háza táján. Vagyis belátható időn belül nem vonják össze a 6,3 milliárd köbméternyi hazai föld alatti gáztároló rendszert az MVM égisze alatt. Kerestük az MFB-t, de kérdéseinkre nem kaptunk választ.