Engedély kell, drágaság lesz
Azt írtuk: a költséges és az iskolák többsége számára teljesíthetetlen feltételeket meghatározó akkreditációs eljárás miatt drágulhatnak a nyelvi képzések. A szaktárca ezt az eljárást hívja –a hivatalos elnevezésnek megfelelően – „engedélyezésnek”.
A lapunk birtokába jutott rendelettervezet szerint az „engedély” kiadását minőségi feltételekhez köti az NGM, és az „engedélyezett” képzőnek kell később újra minősíttetnie magát, méghozzá – szemben az eddigi akkreditáció négyéves időtartamával – kétévenként. A minisztérium közleménye szerint szándékaik a honlapjukra hamarosan kikerülő tervekből derülnek majd ki.
Az általunk megismert, ezek szerint előzetes tervezetek következményeként – szakértők szerint – a mai nyelviskolák zöme be kellene hogy zárjon. A szaktárca közleményében ennek kapcsán azt hangsúlyozza, hogy a kormányzat számára a „minőségi felnőttoktatás” kialakítása a fontos.
A szaktárca közleményében arról nem árul el részleteket, pontosan mit jelent a minőség megteremtése. A lapunk birtokába került előterjesztés azonban egyértelműen fogalmaz: „célja az új szabályozásnak az is, hogy a felnőttképzési piacról kiszoruljanak azok a minőségileg gyengén teljesítő szolgáltatók, akik nem képesek a felnőttképzéshez szükséges megfelelő személyi és tárgyi feltételek megteremtésére”.