Részleges csődben a Praktiker

Felszámolja német cégeinek jelentős részét a németországi Praktiker csoport – adta hírül a cég. A hetek óta húzódó hitelezői tárgyalások meghiúsulása után a csoport vezetősége nyolc, a német Praktiker áruházakat tömörítő cégre csődeljárást kért a hamburgi bíróságon.

Ugyanakkor a vállalkozás közleménye hangsúlyozza: a felszámolás nem érinti a csoporthoz tartozó, Németországban működő Max Bahr üzletláncot, illetve a Praktiker külföldi – köztük a magyar – leányvállalatait tömörítő vállalkozásokat.

A Praktiker áruházak az elmúlt években jelentős piacot veszítettek a versenytársaikkal szemben, amit kemény árversennyel próbált ellensúlyozni. Ez azonban nem vált be, csak a cég pénzügyi nehézségeit fokozta, így egyre nagyobb összegekkel tartozott a beszállítóinak, illetve a fő hitelezőjének számító Commerzbanknak.

A Praktiker AG vezetősége tavaly a csoport átszervezésére szánta el magát: 2012 októberében 40 millió eurós hitelt vettek fel a restrukturálásra, bezártak több, mint száz üzletet Németországban, illetve idén februárban kivonultak a számukra veszteséges török piacról is. Emellett folyamatosan tárgyaltak-tárgyalnak egyes üzletrészeik eladásáról. A „hírbe hozott” vállalkozások közül egyedül a versenytárs OBI-t tulajdonló Tengelmann erősítette meg a tárgyalások tényét, ám a napokban azt is hozzátette: nem áll szándékában bevásárolni a Praktikerből.

A cég vezetői év eleji nyilatkozataikban már meglebegtették, hogy a Praktiker AG a működőképesség érdekében beáldozhatja a csoport néhány nagyobb elemét is. Végül a választás a német Praktikerekre esett, ami szintén nem túl váratlan lépés: az átszervezés során ugyanis már korábban kitűzött cél volt, hogy a Praktiker fő súlya a 2006-ban megvásárolt, felső kategóriába tartozó lakberendezési lánc a Max Bahr lesz. Még az év elején több tucat Praktikert átöltöztettek Max Bahrrá.

Igaz, a csoport 2012-es hárommilliárd eurós forgalmának a zömét a német Praktiker áruházak adták – 1,4 milliárdot – miközben a Max Bahr mindössze 700 milliós forgalmat bonyolított le. A német Praktikerek eladásai azonban gyorsan apadtak, az átszervezés után is nőtt a veszteségük, míg a Max Bahr helyzete stabilnak mondható, így 0,7 százalékos növekedést tudott elérni 2012-ben.

Sajtóhírek szerint idén tavaszra már további 30-35 millió eurós hitelre lett volna szüksége a Praktikernek, hogy egyenesbe tudjon jutni a hitelezőivel. Úgy tudni, hogy a cég egy ideig bíztató tárgyalásokat folytatott a bankokkal, illetve megpróbálta értékesíteni a luxemburgi Batiself S.A.-ban lévő 62 százalékos részesedését. A felszámoláshoz a végső lökést az adta meg a cégvezetésnek, hogy a luxemburgi leányvállalat meg nem nevezett kérője végül visszalépett.

A Praktiker AG ugyanakkor kifejezte reményét, hogy a német boltok felszámolásával megnyílik az út a megmaradt vállalat reorganizációjához. A Max Bahr mellett ugyanis a Praktiker külföldi áruházait, így a hazai leányvállalatot tulajdonló Baumarkt Praktiker International GmbH-t, nem érinti a most elindított eljárás. Igaz, a Praktiker nemzetközi hálózatának a helyzete sem volt rózsás 2012-ben, így a Praktiker külpiacairól összesen 811millió euró folyt be, ami 9,2 százalékos csökkenés volt 2011-hez képest. A magyar céget is sanyarúan érintette a 2007 óta tartó kiskereskedelmi recesszió, a nálunk 19 áruházat üzemeltető Praktiker Magyarország Kft. 2012-ben 27 milliárd forintos forgalom mellett 2,5 milliárdos adózás utáni veszteséget termelt.

Kihajtás
Kihajtás
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.