A tulajdon leváltja a tulajdonost
Az OTSZ elnöke arra kéri az államfőt, hogy a törvényt ezúttal se írja alá, küldje tovább normakontrollra az Alkotmánybíróságnak, mivel a jogszabály nem felel meg a magántulajdon védelmével, a vállalkozás szabadságával, az egyenlő bánásmóddal és a tisztességes versennyel kapcsolatos alaptörvényi elvárásoknak, valamint a jogalkotással szembeni alapvető követelményeknek és a vonatkozó uniós előírásoknak.
Azzal Demjánék is tisztában vannak, hogy miután a köztársasági elnök csak egyszer vétózhat, így elvileg most már nincs lehetősége arra, hogy normakontrollt kérjen. A takarékok erre is felkészültek, előbb az ombudsmanhoz fordulnak majd, ezután pedig – ha erre szükség lenne – maguk kérnek jogorvoslatot az Alkotmánybíróságtól. A 125 szövetkezet többségét, 105 takarékot tömörítő OTSZ elnöke szerint 90 százalék a valószínűsége annak, hogy a testület megsemmisíti a törvényt. Ha mégsem így történik, akkor előbb a Szövetkezetek Nemzetközi Szövetségéhez, majd az Európai Unióhoz fordulnak.
Utóbbival kapcsolatban Demján úgy véli, hogy ez a jogszabály egyik európai bíróságnál sem állna meg. Az állam még a rendszerváltás előtt sem avatkozott be olyan durván a takarékszövetkezetek működésébe, mint ezzel a törvénnyel – jelentette ki Demján Sándor. – A jogszabály értelmében a tulajdon leváltja a tulajdonost. Ki látott már ilyet? – utalt Demján arra, hogy a takarékok tulajdonában lévő Takarékbank minden jogot elvon a szövetkezetektől, és adott esetben akár le is válthatja azok vezetőit. Az üzletember szerint erre már nem is kell sokat várni, arra számít, hogy hamarosan megindul a „leváltási hullám”.
Az elnök úgy látja: ezzel az erőszakos átrendezéssel létrejön Magyarország második legnagyobb bankja, amivel még egyet is lehetne érteni, ha a tulajdon visszaszállna a takarékszövetkezeti tagokra, a törvény azonban nem foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy mi lesz akkor, ha az állam – amint az deklarált célja – kiszáll majd a rendszerből, és eladja a tulajdonrészét. Mindezek ellenére a takarékszövetkezetek betartják a törvényt. A betétesek és a tagok pénze biztonságban van – hangsúlyozta.
A szektorral szemben megfogalmazott kormányzati kritikákra válaszul elmondta, hogy a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) az idén a legmagasabbra minősítette az OTSZ tagjait. A tőkemegfelelési mutatójuk a törvényben előírt minimális nyolccal szemben 17 százalék, emellett 60 milliárd forint külön fedezet van, és 53 milliárd tőketöbblettel rendelkeznek. A szövetséghez tartozó takarékok megfelelnek a jövő januártól – fokozatosan – hatályba lépő új Bázel III-as tőke- és likviditási előírásoknak. Demján szerint az OTSZ tagjain nem kell segíteni, van elég pénzük és tőkéjük, nincs szükség arra a százmilliárd forintra, melyet a kormány a rendszer fejlesztésére ígért – s amelynek egyébként nyoma sincs az elfogadott törvényben.
Az elnök szerint a kormányzati kommunikáció összemossa egymással a kisszámú nehézséggel küzdő és a nagyszámú jól működő takarékot. Előbbieket az utóbbiakkal kívánja kisegíteni, miközben magát a rendszer megmentőjeként állítja be. Arra a kérdésre, mi a véleménye arról, hogy egy kiskapunak köszönhetően egyedül a Duna Takaréknak nem kell kötelezően csatlakoznia az új rendszerhez, és így megőrizheti önállóságát, elmondta: a jogot csak egyformán lehet alkalmazni, senkivel sem szabad kivételezni. A törvény szerint ugyanis azoknak a takarékoknak, amelyek az idén kezdeményezték bankká alakulásukat, nem kell csatlakozniuk az új rendszerhez. Ennek az előírásnak azonban egyedül az említett Duna Takarék felel meg, amely Orbán Viktor miniszterelnök ismerősének, a Videoton futballcsapat tulajdonosának, Garancsi Istvánnak az érdekeltsége.
Orbán számít Demjánra
Több mint egy hét elteltével, már a kifogásolt törvény újbóli elfogadása után válaszolt Demján Sándor levelére Orbán Viktor. A miniszterelnök lényegé ben megismétli a kormány álláspontját, mely szerint az állami szerepvállalás a takarékszövetkezeti rendszer átalakításában segít megvédeni a betétesek és a tulajdonosok pénzét, illetve hozzájárul a szövetkezetek fejlődéséhez. A kormányfő bízik benne, hogy a rendszer megerősítésében továbbra is számíthat Demjánra.