Saját géppel is biztonságosan!

Egyre több cégnél a saját eszközeiken dolgoznak az emberek. Ahol van céges notebook vagy asztali gép, mind több helyen engedélyezik a saját okostelefon, netán a tablet használatát – különösen a kisebb vállalkozásoknál. Ez növeli a hatékonyságot és a dolgozók elégedettségét, ám vannak biztonsági kockázatai is – ezektől nem félni kell, hanem érdemes felkészülni rájuk és kezelni őket.

BYOD, (bring your own device), azaz vidd be a saját géped! – így hívják az informatikával foglalkozó vezetők ezt a jelenséget, amely nem jelentéktelen, hiszen az Egyesült Államokban a Forrester kutatása szerint az alkalmazottak 53 százaléka használja saját készülékét a munkája során, ami ötszázalékos növekedés 2012 eleje óta. Az előrejelzések szerint három éven belül a saját készülékek használata lehet az általános házirend a legtöbb vállalatnál.

A hazai vállalatok a mobil eszközök használata kapcsán az adatok védelme és a megfelelőségi előírások teljesítése miatt aggódnak leginkább. A NetIQ Novell SUSE magyarországi képviselete egy informatikai biztonsággal foglalkozó rendezvény látogatói körében végzett felmérést a saját eszközök vállalaton belüli használatáról. Az eredmények szerint az alkalmazottak a válaszadók 55 százalékánál vehetik igénybe saját eszközeiket a napi munka során úgy, hogy azokról a céges hálózathoz és vállalati adatokhoz is hozzáférnek. A válaszadók csaknem hatvan százaléka szerint leginkább a megfelelő adatvédelem biztosítása nehezíti a dolgozók saját eszközeinek munkába állítását, de az engedélyezők körében is központi kérdés az adatbiztonság. A privát eszközök használatát támogató vállalatok egyötödénél azonban nem létezik semmilyen biztonsági előírás a használatra vonatkozóan. A BYOD elterjedését nehezítő, legjelentősebbnek tartott akadályok között előkelő helyen szerepel még a megfelelőségi előírások teljesítése, valamint az eszközfelügyelet kiterjesztésének energia- és költségigénye.

– Felmérésünk szerint hazánkban a BYOD-hoz való hozzáállás az átlagnál előremutatóbb szemléletet tükröz. Ezzel együtt azon vállalatok között, ahol még nem engedélyezett a saját eszközök használata, több mint 50 százalékkal képviseltetik magukat azok, akik az elkövetkező egy-két évben sem terveznek utat nyitni a privát eszközök vállalati környezetben való használatának. Ennek egyik fő oka a biztonsági és támogatási követelmények megteremtésének nehézsége” –mondta Szittya Tamás, a Novell hazai vezetője. Hozzátette, hogy erre is vannak költséghatékony megoldások a piacon. Minthogy a Novell a hozzáférésmenedzsment-megoldások (azok a rendszerek, amelyekkel a különböző felhasználókat kezelik a rendszerben, s megadják, ki milyen biztonsági hitelesítés mellett milyen funkcióhoz férhet hozzá) egyik vezető szállítója, az elsők között nyújtott megoldást erre a problémára. Ez a ZENworks mobileszközfelügyeleti megoldás. – A megfelelő rendszerek használatával a vezetőknek vagy a tulajdonosoknak nem kell aggódniuk a mobil eszközök vállalati használatához kapcsolódó kihívások miatt, legyen szó akár privát, akár céges tulajdonú okostelefonokról és táblagépekről. Az adatok védelméről például olyan funkciók gondoskodnak, mint a felügyelt eszközök titkosítása vagy lezárása, illetve a fájlok távolról történő törlése. – A Novell ZENworks Mobile Management segítségével a vállalatok a biztonság fenntartása, illetve megfelelő kontroll mellett engedélyezhetik és felügyelhetik a privát vagy vállalati tulajdonú eszközök, mobiltelefonok vagy éppen tabletek használatát a vállalati infrastruktúrában – mondta Hargitai Zsolt üzletfejlesztési vezető.

A rendszerek részét képezik olyan hasznos riasztási és értesítési funkciók is, amelyek révén jelentések készíthetők a megfelelőségi előírások teljesítésének támogatására. A felügyeleti feladatokat pedig többek között a vezeték nélküli, automatikus regisztráció funkció, illetve a könnyen használható webes konzol teszi egyszerűbbé. A leltár- és eszközfelügyelet használatával a szakemberek megtekinthetik a szervezet hálózatához kapcsolódó eszközöket, valamint nyomon követhetik és felügyelhetik a cégen belüli mobil eszközöket, valamint a felhasználói tevékenységeket. A sajáteszköz-felügyeleti portál segítségével az esetlegesen elveszített vagy ellopott mobiltelefonjaikat megkereshetik, illetve akár zárolhatják is. Szükség esetén a készüléken tárolt fájlok távolról is eltávolíthatók, ráadásul a felügyeleti megoldás képes külön kezelni a privát és a céges adatokat az eszközön, így az is megoldható, hogy csak a vállalati információkat töröljék a készülékről. A Novell megoldása iOS, Android, Windows Phone és Mobile, Symbian S60 és BlackBerry rendszerekkel is kompatibilis.

Céges adatok magángépen – a vállalatok egyötöde védtelen
Céges adatok magángépen – a vállalatok egyötöde védtelen
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.