Büntetett Brüsszel
A vita azért is húzódott el, mert Ausztria azt javasolta: halasszák el az eddig példátlan szankció megszavazását. Csehország, Lengyelország, Nagy-Britannia és Németország is hajlandónak mutatkozott megvitatni az osztrák javaslatot, miközben Franciaország keményen védte a bizottság elképzelését és azt, hogy még kedden dönteni kell az ügyben. A vita hangulatát az is befolyásolta, hogy az eurózóna pénzügyminiszterei hétfő este mozgásteret engedtek a szintén túlzottdeficit-eljárás alá vont Spanyolországnak, ami felvetette a kettősmérce vádját (különbség azonban, hogy míg hazánknak 2011-re kellett volna, addig a spanyoloknak csak 2013-ra kell az uniós hiánycélt teljesíteniük).
Olli Rehn szerint a döntésnek ösztönzésként kell hatnia Magyarországra, hogy teljesítse költségvetési hiánycéljait. A pénzügyi biztos emlékeztetett: a magyar intézkedéseknek állandó jellegűeknek kell lenniük. Hozzátette: tavaly novemberben öt országot szólított fel levélben megfelelő intézkedések megtételére a túlzottdeficit-eljárással kapcsolatban, s csak Magyarország nem tudott megalapozott és fenntartható intézkedésekkel előrukkolni. A dán elnökséget képviselő pénzügyminiszter, Margrethe Vastager szerint a tanács döntése azt üzeni, „ha azt csinálod, amit mondasz”, akkor az unió azonnal felfüggeszti a szankciót. A dán elnökség szerint fontos az egyenlő bánásmód a tagállamokkal, de a szabályokat be kell tartatni.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter Brüsszelben újságíróknak nyilatkozva a döntést ésszerűnek és az európai, illetve a magyar nemzeti érdekekkel összhangban lévőnek minősítette. „Háromórás drámai vita után érkeztünk meg ide” – mondta a miniszter, aki szerint a megoldás megszüntette azt a kettős mércét, „amit eddig sokan európai barátaink közül alkalmaztak”. Matolcsy szerint a megoldás a magyar gazdaságpolitika eredményeinek elismerését is jelenti. Úgy értékelte, hogy a tagállamok legalább kétharmada kiállt Magyarország mellett.
Április 15-ig küldik el a magyar hatóságok a konvergenciaprogramot és a magyar strukturális reformprogramot Brüsszelbe. A bizottság vállalta a mielőbbi elemzést, s így Matolcsy szerint elvben lehetőség van arra, hogy a szankciókat még június előtt felfüggesztik. „Minden elszántságunk arra irányul, hogy teljesítsük a magunk által is vállalt célokat” – jelentette ki a miniszter. Lapunk kérdésére, hogy a bizottság új számításai ra alapozott ajánlások miatt szükségesek lesznek-e további intézkedések, a miniszter azt válaszolta: a kormány maradéktalanul teljesíti a strukturális reformprogramban, illetve a Széll Kálmán Tervben rögzített intézkedéseket.