Kétkedik a Mol
Ám a Fidesz kormányra kerülvén az orosz Déli áramlat barátjává is vált, lényegében magáévá téve az előző kabinetek ésszerű érveit a Magyarországon áthaladó valamennyi lehetséges gázvezetékterv támogatásáról. (A pálfordulás bejelentése és indoklása mindenesetre elmaradt.)
Igaz, a Nabucco melletti kiállás nem drága: a többi résztvevőhöz hasonlóan Magyarország sem ad költségvetési pénzt hozzá. A tervek szerint a vezeték alapvetően – részben állami – cégek vagyonából valósulna meg, némi uniós hátszéllel. (Igaz, a tervezés, engedélyezés már beindult.) A kormány ennek megfelelően elvi támogatásáról biztosítja az elképzelést. Legutóbb így tett Schmitt Pál köztársasági elnök Törökországban, vagy néhány napra rá Fellegi Tamás szakminiszter Bécsben.
Ám a mélyben már nyugtalanság tapasztalható: a Mol elnök-vezérigazgatója, Hernádi Zsolt a hvg.hu-nak a terv kapcsán úgy fogalmazott: „egyre nehezebben válaszoljuk meg a hatékonyságra és a megtérülésre vonatkozó kérdéseket”.
A Nabucco hazánkon áthaladó „konkurenciái” körül sem tiszta a kép: míg Fellegi arról biztosítja orosz kollégáit, hogy a kormányfő már tényleg őszinte híve a Déli áramlatnak, addig a Világgazdaság értesülései szerint a Gyurcsány-kabinet által a magyar fél képviseletére kijelölt Magyar Fejlesztési Bankot a Fidesz gázipari elképzeléseinek letéteményesévé vált állami Magyar Villamos Művek (MVM) váltaná. Ennek okáról nem nyilatkoztak.
Az Orbán-kormány tavaly az eddig főleg áramban utazó MVM-et nevezte meg az Azerbajdzsántól Magyarországig tervezett AGRI gázszállítási terv magyar résztvevőjeként. A projekttel kapcsolatos hírek között elvétve emlegetett lehetőségről az MVM szeptemberi közgyűlésén „beszámolót hallgattak meg”. – Folyik a megvalósíthatósági tanulmány előkészítése – tudhattuk meg akkor.