Akik már átélték az államcsődöt
Mint visszaemlékezik, érkezésekor, 2001 augusztusában a boltok, szupermarketek még drága külföldi árukkal voltak tele. Az argentin peso 1:1-es átváltással a dollárház volt kötve, még a korábbi Menem-kormány pénzügyminisztere, Domingo Carvallo nyúlt ehhez a módszerhez a korábbi galoppírozó, több száz százalék feletti infláció letörése érdekében. Ami meg is hozta eredményét, ám közben az 1999-es brazil válság begyűrűzött, hiszen az argentin export harmada oda irányult, így a GDP – hosszú idő után először – negatíveredménnyel zárta az évet. A rögzített átváltás ekkor visszájára fordult, nem kínált mozgásteret a pénzügyi beavatkozásra. Így 2001-ben beindultak a spekulációk, hogy a viszonylag magas, az argentin GDP 50 százalékát elérő 125 milliárd dollár adósság esedékes részletének törlesztésére képtelen lesz a kormányzat. Újabb és újabb IMF-küldöttségek jöttek, miközben a külföldi befektetői bizalom megcsappant, egyes számítások szerint 20 milliárd dollár távozott az argentin gazdaságból.
Az augusztusi érkezés idillikus képe néhány hónap alatt szertefoszlott decemberre – idézi fel a diplomata. A magyar nagykövetség épülete akkor még a Coronel Díaz-Santa Fe sugárút kereszteződésénél volt, ahol rendszeressé váltak a tüntető felvonulások. Közszájon forgott, hogy közeleg a rögzített átváltás beszüntetése, így a bennfentesek pesójukat dollárra váltották, s bőröndökben vitték át a pénzt uruguayi bankokba. A szintén jól értesült áruházakból egyszerre eltűntek a drága külföldi termékek.
Fernando de la Rúa elnök kormányzata rákényszerült az államcsőd gyakorlati beismerésére a bankbetétek zárolásának elrendelésével. A köznyelvben „corralitónak” nevezett intézkedéssel heti 250 pesóban szabták meg a kivehető pénzmennyiséget. December 20-én és 21-én – karácsonyt közvetlenül megelőzően – válaszként kitört a népharag. Joggal, hiszen miközben egy évtized alatt Argentína lépésről lépésre haladt a pénzügyi válság felé, a korrupt és hivatalosan is kiugróan magas jövedelemhez jutó politikai elit gazdagodott, majd jó időben külföldre menekítette pénzét. Argentína 36 milliós lakosságából mintegy 15 millióan számítottak szegénynek, ők érezték meg leginkább a válság következményeit. A tömeg üzleteket fosztogatott, rabolt, vitt, amit csak lehetett a gazdagok házaiból is.
A hideg zuhany azonban csak ezután, 2002-ben következett a dollár–peso paritás helyett a lebegtetés bevezetésével, amely 1:4-es átváltásban realizálódott. Azaz a megtakarítások háromnegyed része elveszett. A hitelezés leállt. A középosztálybeliek jelentős része, akiknek korábban természetes volt, hogy a helyi télben Floridába utazzanak, hirtelen lesülylyedtek a szegények közé. A korábban szinte ismeretlen bűnözés a hétköznapok részévé vált.Még ha azóta viszszafogottabb mértékben is, valójában mind a mai napig fennmaradt, pedig 2003-tól (az időközben elhunyt) Nestor Kirchner elnöksége idején az ország a látványos gazdasági növekedés útjára állt, nagyrészt az argentin exportot adó élelmiszerek, nyersanyagok kedvező világpiaci árának köszönhetően.