Megint van Szlovákiában tokaji borvidék
Az elnök úgy véli, miután az egységes tokaji borvidék létrehozása érdekében folytatott tárgyalások zátonyra futottak, Szlovákia most különböző fondorlatokkal próbálja megszerezni a Tokaji név használatának jogosultságát.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) szakemberei néhány napja fedezték fel a változást az e-bacchuson. Gárdosi Péter, az FVM agrárpiaci főosztályának vezetője tudósítónknak elmondta: egyelőre azt vélelmezik, hogy valami tévedés történhetett a regisztráció kapcsán. Az unió szőlő- és borirányító bizottságának jövő keddi ülésén azonban hazánk képviselői mindenképpen napirendre tűzik a kérdést. Már csak azért is, mert földrajzi eredetmegjelölésről van szó, Tokaj pedig magyar város. Amennyiben a kérdésben nem sikerül tárgyalásos úton megállapodni, vagyis az eredeti helyzetet visszaállítani, akkor a külügyi és az igazságügyi tárcával egyeztetve jogi útra terelik az ügyet.
Peter Palus, a Szlovák Nemzeti Párt szóvivője a SITA hírügynökséggel azt közölte, hogy Ján Slaby államtitkár révénminden szükséges lépést megtett annak érdekében, hogy a márkavédjegyek elektronikus jegyzékében (CHOP) Szlovákiából a Tokaji Szőlészeti Térség (Tokajská vinohradnícka oblast) is szerepeljen. Az ügy Szlovákiában azután került újra az érdeklődés középpontjába, hogy Magyarország Tokajra változtatta a tokaji bor elnevezést, melyet 2009 nyarán be is jegyeztetett. A szlovák fél azt állítja: Budapest önkényesen járt el, mert a felek megegyeztek abban, hogy minden változás előtt egyeztetnek. A magyarok a bizottságnál is kérvényezték a változást, melyet a testület december elsejével jóvá hagyott. Szlovákia már 2009 márciusában kérte, hogy a Tokajmegnevezést szlovák részről vegye fel a bizottság a jegyzékbe, de Pozsony kérését akkor elutasították. A szlovák agrártárca a magyar védjegy jóváhagyását kifogásolta az EU szakbiztosánál, Mariann Fischer Boelnél, s segítségét kérte az ügyben.
Ján Slaby államtitkár azután Brüsszelben tárgyalt az unió földművelésügyi és vidékfejlesztési bizottságával. – Elegendő elvi és tárgyi bizonyítékot hoztunk fel, így aztán kemény és hosszan tartó egyeztetések után sikerült pozitív eredményt elérnünk – ismertette a tárgyalások eredményét Palus. A változásra az idén februárban került sor. –Elégtétel számunkra, hogy a változást ugyanazzal az időponttal ismerték el, mint a magyarokét – tehát 2009. augusztus 1-jével –jegyezte meg.