Zsarolásnak tartják Matolcsy bejelentését
Miközben kedden még Orbán Viktor miniszterelnök brutálisnak titulálta a magyarországi bankadó mértékét, és arról beszélt, hogy akár a tervezettnél előbb, jövő januártól teljesen kivezethetik azt, ma jobb keze, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter ellenkezőleg, a terhek brutális emelését jelentette be.
A kormánnyal 2011 decemberében kötött megállapodás alapján a bankok korábban úgy számoltak, hogy az évi 120 milliárd forint extra terhet jelentő bankadó jövőre feleződik, 2014-től pedig teljesen megszűnik. Ezzel szemben a Széll Kálmán Terv 2.0-ból megtudhatták, hogy jövőre a kormány a feleződő bankadót még megfejelné 130 milliárd forint tranzakciós illetékkel, amely mára 280 milliárdra hízott. Azt egyelőre nem lehet tudni, mi lesz a bankadóval, de elemzők szerint a Matolcsy által vázolt számok alapján legalább részben annak is maradnia kell, ami így együtt akár 340 milliárd forintos terhet is jelenthet a bankszektor számára.
A bankok képviselői egy hónapja tárgyalnak a kormányzattal arról, jövőre mit és hogyan fizessenek, ezek után nem meglepő, hogy a miniszter bejelentése erős indulatokat váltott ki a bankárokból. Az egyik magyarországi pénzintézet lapunknak nyilatkozó vezetője úgy fogalmazott: „Matolcsy bejelentése egyértelmű nyomásgyakorlás, zsarolás, a kabinet így akarja kikényszeríteni, hogy a bankok többet engedjenek”. A neve mellőzését kérő szakértő szerint eddig az egyeztetések jó ütemben, szakmai alapon folytak, ezért is érthetetlen, miért váltott hangnemet a kabinet.
A bankok egyrészt ragaszkodnak a kabinettel tavaly kötött megállapodás betartásához, másrészt – mint arról a Magyar Bankszövetség főtitkára, Kovács Levente a lapunknak adott interjúban is beszélt – elfogadhatatlannak tartják, hogy egyszerre legyen bankadó és tranzakciós illeték is. A kormány ezzel a „fogással” arra akarja rákényszeríteni a bankokat, hogy a 60+130 milliárd forintos változatot fogadják el – tette hozzá a bankvezető.
Ezt közleményében szóvá is tette a bankszövetség, a szervezetnél úgy fogalmaztak: „… a tárgyalások megkezdésekor a felek megállapodtak, hogy a közösen kialakítandó megoldási javaslat eléréséig zárt egyeztetéseket folytatnak, és azt a sajtó bevonásával és kommunikációs eszközökkel nem befolyásolják.” A bankszövetség hangsúlyozza, hogy eddig a most bejelentett teher kevesebb mint a feléről tárgyaltak a kormánnyal, s egy ilyen mértékű tranzakciós illeték tovább rontaná a gazdaság amúgy is megroppant versenyképességét, csökkentené a kilábalási esélyeket, hozzájárulna a feketegazdaság térnyeréséhez és nem utolsósorban jelentősen megnövelné a pénzügyi tranzakciók külföldre áramlásának esélyét.
Információnk szerint a tárgyalásokra készített bankszövetségi számítások alapján a tranzakciós illeték jelenlegi, a parlamentnek beterjesztett változata (vagyis, hogy a pénzügyi műveletekre kivetett adónak nincs felső határa) az eddig kommunikált 130 milliárddal szemben valójában a Matolcsy által most említett 400 milliárd forintos bevételt jelenthet a költségvetésnek – de csak elméletben. A teher miatt ugyanis sok vállalkozás és magánszemély külföldön nyitna számlát, onnan intézné pénzügyeit, így a valós bevétel ennél jóval kisebb lenne. Hogy mekkora, azt még megbecsülni sem lehet, de az említett 280 milliárd reális lehet, a pénzügyi műveletek ilyen mértékű „kihelyezése” azonban keményen visszaütne a hazai bankszektorra, tovább csökkentené annak hitelezési lehetőségét, aktivitását.