Zöld erőmű hallépcsővel
Magyarországon három évtizede nem építettek vízi erőművet. Az ilyen beruházásokat főként a környezetvédelmi aggályok késleltették, a bős-nagymarosi vízlépcső körüli vita pedig hosszú időre megpecsételte még a tervezett törpe erőművek sorsát is.
Janák Emil, az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője szerint Európa szerte megvizsgálták, mi legyen a már működő síkvidéki duzzasztókkal. Az az általános gyakorlat alakult ki, hogy ahol a duzzasztás kizárólag az áramtermelést szolgálja, ott ezeket a műtárgyakat visszabontják. Ahol azonban minde-nekelőtt egy térség ökológiai vízpótlását, a vizes élőhelyek kialakítását, fenntartását, s az árvizek levezetését segíti elő, ott tovább működtetik e létesítményeket. Sőt, engedélyezik, hogy ahol még nincs, ott kisebb erőműveket is létesítsenek a duzzasztóművek tengelyében. Ennek feltétele, hogy olyan hallépcsőt építsenek hozzá, ahol a halak föl tudnak úszni, szemben az árral.
Az 1932-ben Nicken létesült duzzasztómű lehetőséget kínált az erőmű megépítésére. A vízügy és a természetvédők egyeztetése után hirdették meg a pályázatot. Négy magáncég jelentkezett, közülük a Kenyeri Vízierőmű Kft. lett a nyertes. Az egyéves próbaüzem után csütörtökön Szabó Imre szakminiszter adta át a 2,1 milliárd forintba került beruházást.
Az unió és a kormány összesen 317,5 millió forinttal járult hozzá a projekthez. A miniszter elmondta: az erőmű évente mintegy négyezer háztartás energiaellátását fedezi. A beruházásnak köszönhetően évente 216 tonna kéndioxiddal, 9500 tonna széndioxiddal, 5,5 tonna szénmonoxiddal és 8 tonna porra kevesebb jut a levegőbe. A miniszter hangsúlyozta a hallépcső jelentőségét, hiszen a Rábában 40 halfaj található, közülük tizenhat védett.
Kapuváry Gusztáv, a Kenyeri Vízierőmű Kft. ügyvezetője szerint a két turbina évente átlagosan kilencmillió kilowattóra áramot termel. Úgy tudjuk, hasonló, de nagyobb erőművet terveznek a dunakiliti duzzasztóműnél is. Információnk szerint két vállalkozó pályázott a projektre. Értesüléseinket Janák Emil megerősítette, hozzátéve: a duzzasztóműben már a létesítmény építésekorkialakították a turbinák házát.