Zárást hozott a keleti nyitás

Összességében csökkent idén az ázsiai országokba irányuló magyarországi kivitel értéke. Ahová több árut tudtunk eladni, onnan viszont többet is exportáltunk, így az egyenleg nem javult például Kína esetében sem.

Az idei első nyolc hónapban a magyarországi kivitel forintban számolt értéke 15 847 milliárd forint volt, amely kétszázalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest – derült ki a KSH adataiból. A behozatal január és augusztus között ugyanekkora mértékben gyarapodott, és elérte 14 484 milliárd forintot.

Magyarország messze legfontosabb külkereskedelmi partnere az Európai Unió: az export 77 százaléka a közösség országaiba megy, míg az onnan érkező import aránya megközelíti a 71 százalékot. Bár az unión kívülre irányuló kivitelünk az átlagnál nagyobb arányban, 2,8 százalékkal nőtt tavalyhoz képest, a behozatal ennél nagyobb mértékben, 3,1 százalékkal bővült.

A kormány külgazdasági stratégiájában hangsúlyos szerepet kapó keleti nyitás azonban egyelőre nem hozza a várt eredményeket. Az ázsiai országokba irányuló export forintban számolt értéke másfél százalékkal csökkent 2012 első nyolc hónapjához képest. Az egyenleg mégis javult: az onnan érkező import ugyanis ennél nagyobb mértékben, 5,6 százalékkal zuhant. Az egyenleg így javult tavalyhoz képest, ám továbbra is mínuszos. Az ázsiai országokból a január-augusztusi időszakban 742 milliárd forinttal több áru érkezett hozzánk, mint amennyit mi értékesítettünk ott.

Legnagyobb távol-keleti piacunkra, Kínába ugyan csaknem 14 százalékkal nőtt a magyarországi export, ám az onnan hozzánk irányuló áruforgalom is öt százalékot meghaladó mértékben gyarapodott, s mivel az import csaknem háromszor akkora, mint a kivitel, így az egyenleg nem javult tavalyhoz képest. Második legfontosabb partnerünk, az Arab Emírségek esetében 6,6 százalékkal nőtt a magyar export, az import viszont csaknem a háromszorosára ugrott egy év alatt.

Orbán Viktor miniszterelnök minapi indiai látogatásának indokoltságát a KSH adatai is alátámasztják. A világ második legnépesebb országába irányuló magyar kivitel egy év alatt csaknem a harmadával zsugorodott, de a behozatal értéke is közel hat százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

Az Európán belüli legnagyobb keleti exportpiacunk, Románia esetében a magyar kivitel öt százalékkal mérséklődött egy év alatt, a külkereskedelmi egyenleg azonban még így is javult, köszönhetően az import nyolc százalékot közelítő esésének. Oroszország esetében viszont romlott az energiahordozók importja miatt amúgy is jelentős hátrányunk. Bár a magyar export 4,6 százalékkal gyarapodott, de a több mint kétszer nagyobb behozatal ennél is nagyobb mértékben, csaknem öt százalékkal nőtt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.