Washington a bankárnyugdíjakat is megnyirbálja?
Komoly dilemma előtt áll Kenneth Feinberg, akit Barack Obama elnök júniusban azért nevezett ki, hogy az állami segítséggel megmentett nagybankok vezetőinek fizetését „felügyelje". A dollárszázmilliárdokkal kistafírozott hét pénzintézet 25-25 legjobban fizetett vezetőjének bér- és prémiumlistáját Feinbergnek kell ellenjegyeznie, megelőzendő az elképesztő nagyságú, a kockázattal és a teljesítménnyel arányban nem álló kifizetéseket, amelyek régóta borzolják az amerikaiak idegeit.
Most Kenneth Lewis, a Bank of America (BofA) év végével lelépő vezérigazgatójának 125 millió dolláros (23 milliárd forintos) nyugdíjjárandóságáról kell Feinbergnek döntenie. Lewis elévülhetetlen érdemeket szerzett a válság kirobbanásában, s bár sokak szerint bukott bankárnak számít, mégis a helyén maradhatott a 45 milliárd dolláros állami mentőöv megszerzése után.
Ügyében az lehet a döntő, hogy Feinberget jóval később nevezték ki a posztjára, mint ahogy Lewis nyugdíjcsomagját összeállította a BofA. Csakhogy Feinberg széles körű felhatalmazást kapott a kongresszustól, utólag akár szerződéseket is módosíthat - ha azok az állam számára kifejezetten előnytelenek. Hatáskörével kapcsolatban azonban sokaknak aggályaik vannak, a visszamenőleges hatályú rendelkezései közül nem egyről a bíróság fog majd ítéletet mondani.
Lewisnak tehát van miért aggódnia: az 53,2 millió dolláros nyugdíjkifizetés mellé elvileg 72,8 milliónyi értékű részvényjuttatás is jár neki, nem szólva az autó- és irodahasználatról, tanácsadói díjazásról és egyebekről. Ezzel nem lóg ki a nyugalmazott Wall Street-i bankárok közül, hiszen a Merrill Lynch-et korábban vezető Stanley O'Neal „nyugdíjszelvényén" 161,5 millió dollár szerepelt, a Citigroup-os Charles Prince pedig 39,5 millió dollárból édesítheti meg élete hátralévő éveit.
Szakértők szerint nagyobb az esélye annak, hogy Feinberg engedélyezi a kifizetést, a legtöbben úgy vélik: az a fair, ha a papíron járó juttatást megkapja Lewis, de egy centtel sem többet. Ha nem így törtenne, akkor sem kell sajnálni a bankvezért, hiszen a Reuters szerint az utóbbi három évben 62 milliónál is többet vihetett haza. Sem ő, sem Feinberg nem nyilatkozik az ügyben, a főpénztárnoknak azonban hamarosan meg kell mutatnia mennyire kemény, ugyanis az eddig elé terjesztett vaskos bankárprémiumok kifizetéséről vagy visszatartásról október közepéig döntenie kell.