Vonzzák a befektetőket az árupiacok

Az elhúzódó válság és a pillanatnyi tőzsdei hangulattól jelentős mértékben függő részvénypiaci áralakulás az idén az árupiacokra irányította a figyelmet. A tőzsdén kereskedett termékekbe fektetett friss tőke több mint negyede nyersanyagokban, elsősorban aranyban látott fantáziát 2012 első felében.

Az árupiaci befektetések alkalmasak a kockázatok porlasztására és helyük van a hosszabb távú megtakarítások között is, hangsúlyozza a piaci trend kapcsán a KBC Equitas. 2012-ben a professzionális befektetők, a lakossági tőzsdézők és a spekulánsok körében is népszerűek lettek az árupiaci befektetések. A tőzsdén kereskedett alapokba a Deutsche Bank adatai szerint 2012 első felében 12 milliárd dollár friss tőke érkezett, s ennek 26 százaléka árupiaci termékeket részesített előnyben, s a nyersanyagok népszerűsége azóta is töretlen.

A trend kialakulásában szerepet játszik, hogy a részvénypiacok már jórészt ledolgozták a válság kitörésekor bekövetkezett árfolyam-lemorzsolódást, de az elhúzódó gazdasági stagnálás miatt sokan kevés esélyt látnak a további komoly emelkedésre. Előtérbe kerülnek tehát a részvénypiacokétól eltérő ármozgást mutató egyéb tőzsdei befektetési lehetőségek.

„Jelentős árfolyam-emelkedés következett be az elmúlt időszakban több árupiaci termék esetében is, de a piaci szereplők bíznak a további emelkedésben, amelyet a tőzsdén kereskedett alapok révén a kis tételben vásárlók is kihasználhatnak” – emelte ki Szűcs Örkény, a KBC Equitas derivatív üzletágának vezetője.

Az amerikai kukoricapiacot követő tőzsdén kereskedett alap legkisebb megvásárolható egysége például a június elejei 36 dolláros szintről 50 dollár fölé emelkedett augusztus végére, az európai kukorica-ármozgást követő alapba fektetők pedig néhány dolláros befektetésen is learathatták azt a mintegy 50 százalékos hozamot, amelyet az alap a nyár folyamán elért, mondta a szakértő.

Az árupiacokon a legnagyobb spekulatív alapok is folyamatosan növelik kitettségüket az utóbbi időszakban. A gabonafélék mellett ismét kapós lett az arany és az ezüst, amelyet a jegybank szerepét betöltő amerikai Fed és az Európai Központ Bank laza monetáris politikája következtében várható devizaleértékelődés kivédésére vásárolnak. Az árupiaci termékek mellett szól, hogy porlasztható általuk a befektetés kockázata, mert a nyersanyagok árai sokszor más ritmusban mozognak, mint a részvényekéi.

„A nyári hónapokban a gabonaárak a szűnni nem akaró szárazság miatt folyamatosan kúsztak felfelé” – idézte fel Szűcs Örkény. A nyersanyagokkal való kereskedésben sokak számára vonzó az is, hogy az árat mozgató okok, az időjárási helyzet vagy a gazdasági növekedési kilátások könnyebben érthetőek, mint például az euró/dollár kurzusára ható tényezők.

Az itthoni tőzsdézők számára az arany és az olaj messze a legnépszerűbb árupiaci termék, egy szűkebb réteg azonban érdeklődik a befektetési szolgáltatói zsargonban reggeliző termékeknek nevezett narancslé, kakaó, cukor és kávé iránt is. A költségeket is figyelembe véve árupiaci termékekkel elemzői vélemény szerint elsősorban a külföldi piacokon érdemes kereskedni.

Az egykor régiós hírű, majd a rendszerváltás után feltámasztott budapesti tőzsdei gabonakereskedés mostanra olyan mértékben elsorvadt, hogy a magyar termelők kockázatfedezeti szándékkal sem nagyon tudnak ügyletet kötni. A KBC Equitas ügyfelei viszont a legforgalmasabb tengerentúli piacokat is elérhetik – megfizethető díjak mellett – az árupiacokba fektető tőzsdén kereskedett alapok vásárlásával.

A széles választék révén jóval egyszerűbben és kisebb tételben lehet befektetni a különféle nyersanyagokba, mintha közvetlenül vásárolnánk meg azt. Aranyat például egy uncia alatt nem éri meg megvenni, míg a tőzsdén kereskedett alapoknál ennek tizedébe is be lehet fektetni. Ráadásul a vételi és eladási ár közötti rés egy unciányi valóságos arany forgatásánál 10 százalékot is elérhet, s még a 12 millió forint felett járó 1 kilós aranytömb esetében is 3-4 százalékos, addig például a New York-i tőzsdén jegyzett egyik legnagyobb aranyba fektető alap vételi és eladási ára közötti marzs 0,1 százalékos egy darab befektetési jegy vásárlásakor is.

Az árupiaci befektetésnek is vannak azonban kockázatai. Az aszályt vagy a természeti katasztrófákat nem lehet előre látni, ugyanakkor a hosszú távú áremelkedés lehetőségét a gabonák esetében például a folyamatosan növekvő kereslet is erősíti. Ezért Szűcs Örkény szerint a mostani időkben 20-30 százalékos árupiaci kitettséget is érdemes vállalni egy részvényekre alapozott portfólióban.

Tapasztalat szerint az árupiacok iránt korábban főként a szokatlan befektetési ötleteket kereső, a piacokhoz jobban értő fiatalok, illetve a 40 évnél idősebb, befutott cégvezetők, felsővezetők érdeklődtek, ez a befektetői kör azonban a trendek alapján a jövőben szélesedhet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.