VM-Magosz: közös uniós érdekérvényesítés
A megbeszélésen szóba került egyebek mellett, hogy az Európai Unióban megkezdődött az érdemi vita a 2014–2020-ig tartó új költségvetési időszakról. Ezért is fontos – emelték ki a tárgyaláson –, hogy a magyar gazdák érdekében a vidékfejlesztési tárca és a Magosz közösen lépjen fel, közös álláspontot képviseljen. A Magosz ugyanis tagja a COPA-COGECA-nak, amely az unió legjelentősebb gazdaszervezeteket tömörítő érdekérvényesítő képviselete.
Közös érdek, hogy a gabonaágazatban nőjön a termelők jövedelme. Továbbá az is közös érdek, hogy az állattenyésztés és a növénytermesztés megbomlott egyensúlya helyreálljon.
A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) még júniusban beterjeszti az Országgyűlés elé az új földtörvényt és a családi gazdaságokról szóló új törvényt, és a moratórium lejártáig rendezi a földtulajdonviszonyokat. A szóban forgó jogszabályalkotás legfontosabb alapelve, hogy a föld a helyben lakó gazdák tulajdonába és használatába kerüljön –állapították meg a tárgyalásokon.
A magyar agrárgazdaság – a mezőgazdaság és a vidékfejlesztés – a mostani, 2007–13 közötti uniós költségvetési időszakban mintegy 1300 milliárd forint pályázható forrást használhat fel.
A magyar mezőgazdasági kivitelnek most 83 százaléka irányul az unió országaiba. Az agrár- és élelmiszeripari behozatalnak pedig 93 százaléka származik az EU államaiból. A magyar agrárexport értéke tavaly mintegy 6,9 milliárd, míg a behozatalé mintegy 4,2 milliárd euró volt.
Az ágazati szereplők többsége egyetért abban, hogy az ágazati érdekek érvényesítésének egyik alapvevő feltétele a magyar érdekek közös képviselete, valamint az, hogy a magyar célok eléréséhez támogatókat, szövetségeseket is találjon az ország.
A szakértők az unió Közös Agrárpolitikájának (KAP) jelenlegi reformjáról úgy vélekednek, hogy a mezőgazdaság az EU-ban a legátfogóbban integrált terület, ezért az e területen való esetleges visszalépés károkat okozna. Így Magyarország egy erős KAP további fenntartásában érdekelt. Ezt támasztja alá, hogy 2013-ban a magyar mezőgazdaság mintegy 1,8 milliárd euró – azaz több mint 500 milliárd forint – forráshoz jut az unióból.
A következő uniós költségvetési időszakban a tervek szerint a KAP finanszírozására mintegy 371 milliárd eurót szánnak. Ebből az összegből a közvetlen támogatásokra 281 milliárd, míg a vidékfejlesztésre 90 milliárd euró jut majd a jelenlegi tervek szerint.