Visszavágott az Apple-nek a Samsung
A keddi ítélet szerint az Apple megsértette a Samsung egyik szabadalmát a sok ezer közül, s ezért az azt felhasználó készülékek ezentúl nem hozhatóak forgalomba az Egyesült Államok területén. A bíróság két hónapos türelmi időt adott az Apple-nek az ítélet végrehajtására, de a cég nem hagyja annyiban, feljebbviteli fórumhoz fordul ártatlansága bizonyítására.
A korlátozás az AT&T és T-Mobile US, továbbá két kisebb regionális amerikai mobilszolgáltató számára gyártott eszközök közül az iPhone 3GS, az iPhone 4 és az iPad 2 3G behozatalát érintik. Az adatátviteli szabadalmat egyedül e cégeknek szánt modellekbe építette bele az Apple, így az ítélet hatálya nem terjed ki a többi iPhone-ra és modernebb iPadokra.
A szokásos vita a két cég között most is anyagi természetű volt. Az Apple nem tudta hitelt érdemlően megindokolni a bíróság előtt, hogy miért használta fel fizetés nélkül a kérdéses Samsung-szabványt, holott arról tudomása volt, hogy tilosban jár, hiszen előzőleg a dél-koreaiak jelezték, átadják a szabadalom használati jogát – persze nem ingyen.
A világ második legértékesebb cége azonban nemet mondott a 2,4 százalékos royalty-igényre, amelynek vetítési alapja nem is a készülék, hanem maga az ominózus alkatrész lett volna. Kétségtelen, hogy a sok kicsi sokra megy alapigazsága és a fenti készülékek fényes eladási statisztikája láttán így is sokmilliós bevételhez segítették volna legnagyobb riválisukat, az okostelefonpiac első számű szereplőjévé előlépett Samsungot.
A két cég között folyó szabadalmi vitákból már elegük van az amerikaiaknak, maga Barack Obama elnök is értelmetlennek nevezte az acsarkodást, s a közvélemény szerint az érintetteknek egymás közt, s nem a bíróságok előtt kellene egyre szaporodó vitáikat rendezni. Jelenleg négy kontinensen szabadalmi perek tucatjai folynak a Samsung és az Apple között – váltakozó sikerrel. A felek kiegyezhetnének döntetlenben ahelyett, hogy dollármilliókat költenek feleslegesen ügyvédekre.
A Samsung most visszavágott a tavaly őszi vereségért, akkor 600 millió dolláros kártérítésre kötelezte őket egy kaliforniai bíróság arra hivatkozva, hogy a Galaxy modellcsaládjuk formavilágában, megjelenésében kísértetiesen hasonlít az iPhone-okre, azaz a dél-koreaiak megsértették az Apple ehhez fűződő szabadalmi jogait.
Mindenesetre független szakértők szerint a mostani per eredménye nem hozza közelebb egymáshoz az ellenérdekelt feleket, ők továbbra is marakodni fognak a 294 milliárd dollár éves forgalmúra becsült okostelefon-piacon megszerezhető minden egyes plusz százalékért. Ketten együtt a piac közel felét uralják. Az Apple az Egyesült Államokban piacvezető, a Samsung viszont a globális eladási statisztikában áll az élen.
Az IDC piackutató szakértője, Will Stofega a Bloombergnek azt mondta, hogy a felek között már olyannyira elmérgesedett a viszony, hogy esély sincs az enyhülésre. Hatalmas, milliárdos tétekről beszélhetünk, ez pedig mindennél erősebb érv amellett, hogy ne legyenek tekintettel arra, mit szólnak az emberek a végeláthatatlan pereskedéseikhez. Az Apple egyébként még bízhat abban, hogy Barack Obama élve jogával feloldja a behozatali tilalmat, de a szakértők szerint az elnök nem szokott beavatkozni ilyen ügyekben, főleg ha egy amerikai vállalatról derül ki, hogy megsértette a szabadalmi védettséget, és azzal másnak kárt okozott.