Visszamenőleges adócsökkentés Ausztriában
Véglegesítette adóreformjának alkotóelemeit keddi ülésén az osztrák nagykoalíciós kormány, amely valamivel több mint hárommilliárd eurót szán a különböző könnyítésekre és juttatásokra. Az ellenfinanszírozás nélkül megvalósítandó változtatások költségvonzatának oroszlánrészét - 2,4 milliárd eurót - a bér- és jövedelmi adók terheinek csökkentése teszi ki. A kedvezmények elsősorban a kisjövedelműeket érintik.
Az adóköteles bruttó jövedelem alsó határát a jelenlegi 15600 helyett évi 17 ezer euróban állapították meg. A legalsó adósávban (évi bruttó 17-25 ezer euró jövedelem esetén) az adókulcs a korábbi 38,33 százalékról 36,5 százalékra mérséklődik. A középső kategóriában (évi bruttó 25100-60000 eurós jövedelem esetén) a tarifa 0,4 százalékkal csökken. A legfelső adósáv kulcsa változatlanul ötven százalék, de mostantól az évi hatvanezer eurót meghaladó jövedelmek esnek ebbe a kategóriába a korábbi 51 ezres küszöb helyett.
Mintegy 510 millió eurót a családok javára fordítanak különböző, adóhoz köthető kedvezmények, levonások és juttatások formájában. A vállalkozók és az önálló foglalkozást űzők (szabadúszók) terheinek mérséklésére 300 millió eurót irányoz elő a program a nyereség 13 százalékának adómentessé tételével. Az adócsökkentéseket ellenfinanszírozás nélkül hajtják végre, a kieső bevételeket részben a gazdaság várható felpezsdítése, részben különböző megtakarítások révén igyekeznek majd pótolni.
A tervről nagyvonalakban már a tavalyi kormányalakítási tárgyalásokon megállapodtak a nagykoalíciót alkotó szociáldemokrata (SPÖ) és néppárti (ÖVP) szakértők, az elképzeléseket azonban csak a mostani minisztertanácsi ülésen öntötték végső formába. Az intézkedéscsomag visszamenőleges hatályú, a csökkentések január elsejétől érvényesek. (Az előző, ugyancsak SPÖ-ÖVP-kormány eredetileg 2010-re tervezte az adóreformot.)
A minisztertanács döntött arról is, hogy újabb, százmillió eurós alapot hoz létre a már korábban rögzített 450 millió euró mellett a továbbra is veszteségesen működő betegkasszák átmeneti megsegítésére. Az áthidaló kölcsönök igénybevételének feltétele azonban az, hogy az osztrák egészségügyi rendszer alapegységeiként működő betegkasszák - egészségbiztosító pénztárak - maguk is tegyenek hatékonyságnövelő lépéseket a költségek visszafogására.