Visszahúzta a válság a külkereskedelmünket

Rossz idők járnak a hazai export-import cégekre. Egy év alatt több mint negyedével csökkent a külkereskedelmi termékforgalom: a behozatal 27, míg a kivitel volumene 28 százalékkal maradt el januárban az egy évvel korábbi szinttől. A mérlegen nem javított a forint leértékelődése sem, sőt, tovább rontotta azt, így a hiány (47 milliárd forint) több mint a duplája lett a tavaly januárinak.

Idén januárban a külkereskedelmi termékforgalom volumene exportban 28, míg importban 27 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi szinttől. Ennek megfelelően romlott a külkereskedelmi mérleg is: a hiány 47 milliárd forint (194 millió euró) volt, ez az adat 25 milliárd forinttal rosszabb az egy évvel korábbi 22 milliárdos negatívumhoz képest – derül ki a KSH adataiból. A forgalom forintban mért árszínvonala az előző év azonos időszakához képest a kivitel esetében 4,5, míg a behozatalnál 5,7 százalékkal emelkedett; a cserearány 1,1 százalékkal romlott. A forint a főbb devizákhoz képest összességében 11 százalékkal értékelődött le, ezen belül az euróhoz viszonyítva 9, a dollárhoz képest több mint 21 százalékkal gyengült.

Az átlagot meghaladó mértékben csökkent a gépek és szállítóeszközök kivitelének és behozatalának volumene: mind az export, mind az import 35 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A forgalom mindkét irányának csökkenésében meghatározó szerepet játszott a híradás-technikai termékek, valamint a közúti járművek gyártásához kapcsolódó termékek exportjának és importjának jelentős mértékű visszaesése. A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 19, illetve 20 százalékkal volt kevesebb, mint az előző évben. Az export csökkenésében meghatározó volt a vas és acél, a szakmai, tudományos ellenőrző műszerek, valamint a műanyag-alapanyagok volumenének átlagot meghaladó mértékű visszaesése.

Az energiahordozók behozatalának volumene - a decemberi 14 százalékos növekedés után - januárban 21 százalékkal volt kevesebb, mint az előző évben, miközben a kivitel 38 százalékkal esett vissza. Az import januári csökkenésében meghatározó volt a kőolaj- és kőolajtermékek behozatalának - az alacsony olajárak következtében decemberre előrehozott beszerzések miatti - jelentős volumencsökkenése, gázimportunk volumene ugyanakkor - mintegy 80 százalékos gázár növekedés mellett - közel változatlan szinten maradt.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene - a szeptembertől tartó bővülést követően - tovább emelkedett, 7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, miközben az importvolumen 5 százalékkal csökkent. Az export növekedésének legfőbb tényezője a gabonakivitelnek - a gabona és gabonakészítmények árának mintegy 20 százalékos csökkenése melletti - volumenbővülése volt. Importoldalon a zöldségféle és gyümölcs forgalma az átlagnál nagyobb mértékben esett vissza, miközben a hús és húskészítmények, a tejtermék és tojás, valamint a cukor és cukorkészítmények behozatala továbbra is bővülést mutat.

Az Európai Unióba irányuló kivitel és az onnan származó behozatal volumene 23, illetve 25 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A régi tagállamok esetében a forgalom export oldalon 24, importban 27 százalékkal csökkent. Az új tagállamokba irányuló forgalmunk esetében a volumencsökkenés szintén kétszámjegyű volt: kivitelünk 22, behozatalunk 17 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbi szinthez képest. Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az unió egészét nézve 5 milliárd forintos romlást mutat 2008 januárjához képest. Ezen belül egyenlegünk a régi tagállamok esetében 22 milliárd forinttal javult, míg az új tagállamok vonatkozásában 27 milliárd forinttal romlott.

Az unión kívüli országokba irányuló export és az onnan származó import volumene 47, illetve 31 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbi szinthez képest. Külkereskedelmi forgalmunk hiánya az időszak folyamán kismértékben - 19 milliárd forinttal - közel 215 milliárd forintra emelkedett. Az ázsiai országok vonatkozásában egyenlegünk - nagyrészt a gépipari import értékének jelentős visszaesése következtében - kissé javult, passzívumunk mértéke 42 milliárd forinttal, 174 milliárdra csökkent. Ezzel szemben az unión kívüli európai országokkal folytatott kereskedelmünk egyenlege - elsősorban a gépipari aktívum több mint 40 milliárd forintos csökkenése miatt - 33 milliárd forinttal romlott; külkereskedelmi deficitünk mértéke januárban meghaladta a 43 milliárd forintot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.