Vis maiorként ismerik el a viharkárokat a mezőgazdaságban
A megalapozott és az MVH által elfogadott vis maior bejelentés alapján, az érintett ügyfelek mentesíthetőek az egyes jogcímekhez kapcsolódó kötelezettségek elmulasztásából fakadó szankciók, illetve levonások alól - közölte a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH).
A vis maior bejelentést május 19-től lehet benyújtani elektronikusan - az egységes kérelem benyújtásához hasonlóan - az ügyfélkapun keresztül. A vis maior bejelentést attól az időponttól számítva tíz munkanapon belül kell benyújtania a termelőnek, amikortól abba a helyzetbe kerül, hogy képessé válik erre.
Belvíz, árvíz és szélvihar esetén a megyei MgSzH Földművelésügyi Igazgatóságainak igazolása is szükséges a bejelentéshez, melyet papír alapon kell eljuttatnia az MVH-hoz. A hivatal felhívja a figyelmet arra is, hogy a személyi jövedelem adóról szóló törvény alapján, elemi csapás okozta kár esetén az MgSzH által kiállított jegyzőkönyv alapján, vállalkozói személyi jövedelemadó mérséklését lehet kérni.
A nemzeti agrár kárenyhítési rendszer fagykár, belvízkár, aszálykár és jégkár bekövetkezésekor nyújt kárenyhítési juttatást a rendszerhez csatlakozott mezőgazdasági termelőknek. A termelő a használatában lévő termőföldön a tárgyévben bekövetkezett ilyen károkat, annak becsült nagyságát - érintett termőföld területe, a terméskiesés becsült mértéke -, a káresemény bekövetkezésétől számított tíz napon belül köteles bejelenteni az MgSzH által közzétett nyomtatványon a lakóhelye, illetve székhelye szerint illetékes megyei MgSzH Földművelésügyi Igazgatósága részére.