Élesítése előtt elbukik az élelmiszerkódex?
A Népszabadság úgy tudja, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) vizsgálatot indított az április közepén az élelmiszer-termelők és -feldolgozók, valamint a kereskedők képviselői által aláírt etikai kódex miatt. A GVH szerint aggályos, hogy a kódex ellentétes az Európai Közösségi szerződéssel, ugyanis nem lehet egyik tagország termékeit, szolgáltatásait sem előnyben részesíteni egy másikkal szemben.
Mint ismert: a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) bábáskodásával megszületett egyezmény aláírói közül a kereskedők vállalták, hogy július elsejétől bizonyos kiemelt termékkörökben legalább 80 százalékban hazai terméket tartanak majd a boltok polcain. Megjegyzendő, hogy az egyezmény a hazai versenyszabályok szűrőjén sem biztos hogy átmegy: a versenytörvény szerint az ilyen típusú megállapodás versenykorlátozónak minősülhet, a törvény ezen passzusa alól legfeljebb a kormány adhatna felmentést. Igaz, a GVH korábban többször értésére adta a piaci szereplőknek, hogy a válsághelyzetre hivatkozva nem enged lazítani a szabályokon - ebbe az érintettek éppenséggel beleérthették a hazai piac védelmét szolgáló paktumokat is.
A GVH lépése mindenekelőtt a kereskedőknek teremt sajátos helyzetet, akik most elvileg éppen a megállapodás azon pontjai miatt kaphatnak vizsgálatot a nyakukba, ami ellen leginkább berzenkedtek. Az évek során ugyanis Gráf József miniszter többször elmondta a hazai élelmiszerpiac túlnyomó részét magáénak tudó multinacionális áruházláncoknak, hogy célja a magyar termékek részarányának növelése és az import visszaszorítása. Ennek szellemében 2006-ban elindult az élelmiszerpiac résztvevőit egy hasonló, közös nevezőre hozó kódex előkészítése.
Ez azonban félbeszakadt, miután az akkoriban életbe lépett kereskedelmi törvény nem kötelezte közös kódex aláírására a kereskedőket. Azonban az utóbbi időben a jórészt importtermékekhez kötődő élelmiszerbotrányok, illetve a nagy áruházláncok parkolóiban demonstráló dinnyetermelők vagy az útelzárással tüntető tejesek akciói is megágyaztak egy a hazai termékeknek kedvező többoldalú megállapodásnak – bár az év elején az FVM így is egy, az etikai kódex pontjait tartalmazó törvényjavaslat benyújtásának a lebegtetésével tudta közös tárgyalóasztalhoz ültetni a kereskedőláncokat.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség részéről Vámos György főtitkár közölte: egyelőre vizsgálják a GVH végzésének részletes indoklását, ám azt leszögezte, hogy a kétes helyzetben felfüggesztik az etikai kódex pontjainak a további végrehajtását. Túl azon, hogy július elsejére jött volna létre a kódex betartására ügyelő etikai testület – amely többek között ellenőrizheti, hogy betartják-e a láncok a hazai és importtermékek 80-20 százalékos arányára vonatkozó pontot.