Végtörlesztéstől zsugorodik a K&H

A devizahitelek végtörlesztésére meghirdetett kormányzati akció ugyan már lezárult, hatásait azonban még évekig megérzik a bankok. A bevételek csökkenése miatt a K&H első félévi nyeresége harmadával marad el a tavalyitól.

A K&H bankcsoport adózás utáni eredménye 7,9 milliárd forint lett az idei első félévben, amely 37 százalékos visszaesést jelent az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest – mondta sajtótájékoztatóján Hendrik Scheerlinck, a csoport vezérigazgatója. A csökkenés oka elsősorban a lakossági devizaalapú jelzáloghitelek végtörlesztése miatt zsugorodó hitelállomány és az emelkedő eurófinanszírozási költségek.

A K&H ügyfeleknek nyújtott hiteleinek összege a tavaly év végi 1708 milliárd forintról június végére 1472 milliárdra csökkent. A 236 milliárdos fogyókúrából 188 milliárd forint volt a végtörlesztés hatása. Főleg emiatt a működési bevételek 13 százalékkal estek vissza egy év alatt, ezen belül elsősorban a nettó kamatbevétel csökkent, 51 milliárdról 38 milliárd forintra. A zuhanásnak technikai okai is voltak (egyes tételeket más soron számol el mérlegében a bank), de e nélkül is 14 százalékkal csökkent a kamatbevétel.

A végtörlesztés hosszú távú negatív hatásait az sem tudta ellensúlyozni, hogy kedvezően alakul a nem teljesítő hitelek aránya, s ennek köszönhetően a K&H 27 százalékkal, 3,3 milliárd forinttal csökkenthette a rossz hitelekre félretett céltartalékot. A kilencven napnál régebben nem törlesztett kölcsönök aránya egyébként a félév során a tavaly év végi 10,3 százalékról 13,3 százalékra nőtt (bár az adatokat némileg torzítja, hogy csökkent a hitelállomány), a folyamat azonban júniusra megállt. A banknál úgy látják, a devizahiteleseknek kidolgozott árfolyamgát, illetve a K&H saját fizetéskönnyítő programja révén az év hátralévő részében csökken a nem fizető ügyfelek száma.

Augusztus végéig a bank 10 108 ügyfele jelezte, hogy igénybe venné az árfolyamgátat. Ez 77 milliárd forint értékű hitelt, a jogosult állomány 21 százalékát jelenti. A már legalább kilencven napja nem törlesztett devizahitel forintra váltását és ezzel együtt a tartozás negyedének elengedését 2727-en kérték, amely 19 milliárd forint adósságot, az érintett állomány 40 százalékát takarja. A legnehezebb helyzetben lévő ügyfelek közül eddig kilenc kérte, hogy lakását a Nemzeti Eszközkezelő vásárolja meg.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.