Végre egy jó hír Budapestről
Az ipari termelés a budapesti székhelyű, legalább 50 főt foglalkoztató szervezetek körében az első és második negyedévben egyaránt 11-11 százalékkal, a harmadik negyedévben 2 százalékkal mérséklődött, míg az utolsó negyedévben 4,5 százalékos növekedés következett be.
Az értékesítés a termelésnél nagyobb mértékben, 7,5 százalékkal csökkent, ami az export 1,1 százalékos, és a belföldi értékesítés 11 százalékos visszaesésének eredménye. Az utóbbi hátterében elsősorban a lakossági és beruházási kereslet csökkenése áll. A belföldi értékesítés részaránya Budapesten 63 százalék szemben az országos 43 százalékkal.
Az ipari termelés csökkenése Pest megyében jóval nagyobb volt, mint a fővárosban. A megyei székhelyű, legalább 50 főt foglalkoztató ipari szervezetek termelése 2009-ben 17 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest. Az ipari kibocsátás bár lassuló ütemben, de valamennyi negyedévben csökkent. Pest megyében az értékesítést 16 százalékkal vetette vissza az export 23 százalékos és a belföldi értékesítés 4,2 százalékos csökkenése. Az értékesítésen belül az export részaránya továbbra is domináns, 58 százalék.
Az építőipari termelés a budapesti székhelyű, legalább 5 főt foglalkoztató építőipari szervezetek körében a 2009. I-IV. negyedévi előzetes adatok alapján 2,8 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest, országosan ebben a körben 7,4 százalékos csökkenést mértek. A termelés bővülését az egyéb építmények volumenének 31 százalékos növekedése okozta, elsősorban az út- és autópálya-építések, a budai főgyűjtőcsatornán és rakparton, valamint a 4-es metró építésén végzett nagyobb volumenű munkák eredményeként, miközben az épületek építése háromnegyedére csökkent.
A fővárosi szervezetek az országos termelési érték 42 százalékát állították elő. A tárgyidőszakban kötött új szerződések volumene 4,4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában regisztráltat. A Pest megyei székhelyű, legalább 5 főt foglalkoztató építőipari szervezetek termelési volumene 2009-ben 20 százalékkal csökkent, az egyéb építmények termelésének 24 százalékos és az épületek termelésének 17 százalékos visszaesése következtében.
A megyei székhelyű szervezetek az országos termelési értékhez 11 százalékban járultak hozzá. A tárgyidőszakban kötött új szerződések volumene 16 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.