Vége az OTP Magánnyugdíjpénztárnak

Az OTP Magánnyugdíjpénztár küldöttközgyűlése – a jelenlegi kihívásokkal terhelt helyzetben – az Igazgatótanács javaslatára hétfőn döntött a pénztár végelszámolási eljárással történő megszüntetéséről.

Az OTP Magánnyugdíjpénztár küldöttközgyűlése – a jelenlegi kihívásokkal terhelt helyzetben – az igazgatótanács javaslatára a mai napon döntött a pénztár végelszámolási eljárással történő megszüntetéséről – tájékoztatták a Népszabadságot az OTP Bank sajtóosztályán. A végelszámolás kezdő időpontját 2013. január 1-jében határozták meg. Az ügyfelek a teendőkről részletes tájékoztatást a honlapon, illetve az ügyfélszolgálatokon kaphatnak majd – tették hozzá.

A megszűnésről szóló hírek először október közepén kerültek nyilvánosságra, amikor is a pénztár levelet küldött a tagjai számára. Ebben a tagság fizetési hajlandóságát szondázták, amely korábban nem volt valami nagy. Az OTP Mnyp. 13.530 fős tagságából csupán 1138 fő fizetett tagdíjat, s mindössze 11 ember támogatta működési célú adománnyal is az Mnyp.-t. A biztonságos finanszírozáshoz – a jelenlegi feltételek mellett – valamennyi tagnak havonta mintegy ezer forintot kellett volna befizetnie.

A levél hangvételéből azonban az volt leszűrhető, ha a fizetési hajlandóságban nem lesz változás, akkor az igazgatótanács „az év vége előtt javasolja a küldöttközgyűlésnek a pénztár végelszámolással” történő megszüntetését. A levél arra is hivatkozott, hogy a pénztárat alapító OTP Bankot közterhek sora terheli, emellett jelentős összegű működési támogatást is fizet az OTP Mnyp.-nek.

A levél utalt rá: valószínűsíthető, hogy év vége után a pénztár ilyen anyabanki forrásra már nem számíthat. Magyarul: az OTP a további költségeket már nem kívánja finanszírozni.

A lapunknak küldött tájékoztatás szerint a tagok enyhe fizetési hajlandósága jelentette az utolsó állomást, hiszen a visszaküldött válaszlevelek alapján mindössze 1156 taguk jelezte, hogy hajlandó lenne működési adomány megfizetésével hozzájárulni a pénztár működéséhez, így ez a megoldás továbbra sem biztosította volna a pénztár folyamatos működését – írják. 

Így tehát a tagoknak a pénztár jogutód nélküli megszűnése miatt dönteniük kell arról, hogy átlépnek-e egy másik magánnyugdíjpénztárba, avagy visszalépnek a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe. 

A végelszámoló, a küldöttközgyűlés által meghatározott, a végelszámolás kezdő időpontjától számított 30 napon belül levélben értesíti a pénztár tagjait a pénztár jogutód nélküli megszűnéséről és egyben 30 napos határidővel nyilatkozattételre szólítja majd fel a tagokat arról, hogy melyik pénztárba kívánnak átlépni.

Amennyiben a tag ekkor nyilatkozik a más pénztárba történő átlépéséről, akkor a követelésének átutalása a végelszámolás lezárultával történik meg (várhatóan leghamarabb 2013. év végén).

Abban az esetben, ha a tag a megadott határidőn belül nem nyilatkozik, a végelszámoló intézkedik a tag társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő visszaléptetése érdekében.

A mai küldöttközgyűlési döntés szerint ugyanakkor a jövő év elején eltűnik a magyán-nyugdíjpénztári szektor egykori legnagyobb szereplője.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.