Vége a Gyulainak - csoportos létszámleépítés a cégnél

Csoportos létszámleépítést jelentenek be ma a Gyulai Húskombinátnál. A cég mintegy 300 dolgozójának mondanak föl, s ezzel alighanem valóban vége az egyik legrégebbi hazai élelmiszer-ipari vállalatnak.

Csoportos létszámleépítésről értesítette a felszámoló a Gyulai Húskombinát üzemi tanácsát és a szakszervezetet – tudta meg a Népszabadság. Ismereteink szerint a jelenleg már csak mintegy 360 embert foglalkoztató dolgozói állományból 300 ember leépítését jelentették be. Ezt követően a szakszervezetekkel egyeztetnek, és a területek részletes vizsgálata után dől el, hogy pontosan hány ember is kénytelen majd távozni.

Újabb fordulatok a Gyulainál
A Gyulai Húskombinát története fordulatokban gazdag FOTÓ: MÓRICZ SIMON

Az ügyet jól ismerő forrásaink szerint vélhetően csak 50-60 ember marad a cégnél, akik a karbantartáshoz, állapotmegőrzéshez kellenek majd. Máté Istvánné felszámolóbiztos lapunknak elmondta, hogy a szakszervezeti egyeztetések végével, december 3. után lehet bejelenteni a lépést a munkaügyi központnak. Ezt követően összesen mintegy két hónapig kapják a dolgozók a bérüket, többi között a felmondási idő miatt is. Ezzel ugyanakkor immár vége az egyik legrégebbi magyar élelmiszer-ipari vállalatnak.

A múlt héten – amikor 29 embert voltak kénytelenek elküldeni – még abban reménykedtek a társaságnál, hogy a bíróság nagyon gyorsan dönt arról, hogy a cég számlájára vagy a céget korábban működési hitellel „ellátó” bankokhoz kerüljön az a mostanra 240 millió forint, amelyet a társaság a vevőitől vár. Ez a pénz a felszámolás megindulása óta halmozódott, s a cég vásárlói azért nem fizették ki, mert nem volt tisztázott, hogy hova is kellene utalniuk. A bankok ugyanis a kintlévőségeik fejében maguknak követelték a pénzt, míg a Gyulai a termelés biztosítása miatt a saját számláján szerette volna látni a forrást. A kérdésben a Törvényszéktől vártak döntést, ami azóta sem született meg.

Máté Istvánné viszont annyit jelzett, hogy ha az említett összeg be is folyik a céghez, az is csak arra elegendő, hogy a dolgozók említett kéthavi bérét kifizessék, termelésre már nem marad, s ez a legnagyobb gond, nem is látszik, honnan lenne működésre pénzügyi keret.

A Gyulai már több év óta komoly nehézségekkel küzdött. A korábbi évek veszteségei után azonban az átszervezéseknek köszönhetően 2007-re sikerült stabilizálni a 2006-ot például 1,2 milliárd forintos mínusszal záró működést. Ez az állapot azonban egyáltalán nem bizonyult tartósnak: a gazdasági válság kikezdte a vállalat keresletét, miután a cég termékei jellemzően magas árfekvésűek. Ez azonban csak a gondok egyik oldala volt, hasonló problémákat okozott a forint euróval szembeni árfolyamának gyengülése is. Ez ugyanis hatványozottabbá tette az alapanyagárak folyamatos emelkedését, ezt az együttes hatást pedig nem tudták a vevőkre hárítani.

Ezek együttes következménye volt, hogy a hitelállomány egyre nagyobb lett, s 2011-re utóbbi akkorára duzzadt, amelyet már nem tudott kezelni a vállalat. Vállalati, élelmiszer-ipari és politikai körök ezért emelték fel a hangjukat és kértek segítséget a kormánytól, amely végül a már sokat emlegetett stratégiai státusz formájában érkezett meg. A mai fejlemények szerint azonban ez vajmi keveset ért.  

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.