Varga: lehet, hogy hozzá kell nyúlnunk a hitelhez

Az IMF-tárgyalásokat vezető miniszter szerint őszre létrejöhet a megállapodás, aminek tervei szerint nem lesz része, hogy új adót vet ki a kormány.

A Nemzetközi Valutaalap nem tud új adót kényszeríteni a magyar kormányra, ugyanakkor vitatéma, hogy például a bankadó milyen hosszan marad a magyar adórendszer része – ez derült ki Varga Mihály HírTv-s interjújából. Az IMF-tárgyalásokat vezető tárca nélküli miniszter a kormányközeli csatorna Versus című műsorában beszélt erről. 

A miniszter továbbra is azt az álláspontját ismételte, miszerint nem hitelre van szüksége Magyarországnak, biztonsági okokból van szükségünk egy olyan hitelkeretre, amelyet azért szükség esetén le is hívhat az ország, ha valamilyen ok miatt a piacról nem tudjuk előteremteni a lejáró hitelek törlesztéséhez szükséges forrásokat. Az egyik lejáró hitele Magyarországnak pont egy korábbi IMF-hitel. 

– Európában kavarog minden, a nálunk sokkal nagyobb gondot jelentő Spanyolország, Olaszország, esetleg Franciaország ügyei a piacokat hektikussá teszik, ezért nehéz megmondani, hogy jövőre meglesz-e a piacon az az 5-6 milliárd eurós finanszírozási forrás, ami Magyarországnak ahhoz kell, hogy például vissza tudja fizetni a lejáró, korábbi IMF-adósságot. Ha igen, akkor nem kell a hitel, de ha nem lesz, akkor hozzá kell esetleg nyúlnunk a kerethez – mondta Varga Mihály. 

A korábbi IMF-tárgyalások alapján a miniszter az esetleg felmerülő témák között említette az ingatlanadó, illetve a vagyonadó kérdéskörét. Erre kész álláspontja van a tárgyalódelegációnak: Magyarország olyan adórendszert akar bevezetni, kiépíteni, amelyben a munkát terhelő adók csökkennek, miközben nő a fogyasztást terhelő adóké. –Határozottan rögzíteni szeretném, hogy a kormány nem készül semmilyen ilyen adó elfogadására – mondta Varga Mihály. 

A bankadót is a várhatóan szóba kerülő témák között említette a miniszter. Elmondta: 2010-ben a kormány azt ígérte, hogy ez egy olyan adó lesz, amely átmeneti időszakra segíti a költségvetést, addig, amíg válság van. Jelezte: ez az adó 2013-tól egy alacsonyabb szintre megy le, de a bankoknak hosszabb távon is számolniuk kell majd vele, mértékét azonban majd várhatóan az EU-ban érvényesített szokásos szintre állítják be.

Varga szerint vitás kérdés lesz a tranzakciós adó. Álláspontjuk szerint nem költségvetés-technikai kérdésről van szó. A jegybank független intézmény, maga dönti el, hogyan fizeti be ezt az adót, áthárítja-e, vagy nem a partnereire –mondta a miniszter, noha korábban a jegybank viszont egyértelművé tette: nincs módja, hogy az adót áthárítsa.

Ezt maga Varga is érzékeny kérdésnek gondolja, s reméli, meg tudják győzni a valutaalapot, hogy itt egy olyan intézkedésről van szó, ami érint minden banki szereplőt, miért ne érinthetné a jegybankot is? Hozzáfűzte: a jegybank most is fizet adót, például általános forgalmi adót, a dolgozói után pedig jövedelemadót.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.