Váratlanul lemondott a Bankszövetség elnöke
Lemondott a Magyar Bankszövetség elnöki tisztéről Felcsuti Péter. A Raiffeisen Bank vezérigazgatója – a Népszabadsághoz eljuttatott közleménye szerint – távozását azzal indokolta, hogy a bankszakma egyes stratégiai kérdéseiben képviselt álláspontja jelentősen eltér a Bankszövetség néhány meghatározó tagjának véleményétől. A meglehetősen szűkszavú közleményhez Felcsuti – megkeresésünkre – nem kívánt többet hozzátenni.
A Bankszövetség elnöksége elfogadta Felcsuti Péter lemondását, a szervezet haladéktalanul hozzákezd az új elnök megválasztásának előkészítéséhez – mondta lapunknak Müller János, a szövetség vezető tanácsadója. Hamarosan feláll egy jelölő bizottság, október 7-én pedig összeül a Bankszövetség testületi ülése, amely dönthet az új elnök személyéről. Addig a szervezetet Patai Mihály, az UniCredit Bank vezérigazgatója, a Bankszövetség alelnöke képviseli – tette hozzá Müller.
Információnk szerint Felcsuti, tavaly áprilisi megválasztása óta többször is szembekerült néhány nagyobb bank vezetőjével. Legutóbb a most formálódó banki magatartás kódexszel kapcsolatban voltak komolyabb súrlódások a Bankszövetségen belül. Értesülésünk szerint Felcsuti megengedőbb véleményt képviselt a pénzügyi felügyelet által kidolgozott változattal kapcsolatban, míg néhány, a szövetségen belül meghatározó bank ennél keményebb állásponton volt.
Az 1989-ben alakult Bankszövetség szakmai érdekképviseleti szervezet, amelynek jelenleg 44 bank és pénzintézet a tagja. A szövetség legmagasabb fóruma a testületi ülés, amelyen minden tagbankot az első számú vezetője képvisel egy szavazati joggal. A testületi ülés választja meg három évre az elnökség tagjait az ügyek operatív vitelére.
A Bankszövetség elnöke dönthet és intézkedhet a testületi ülések közötti időszakban az elnökség hatáskörébe tartozó, de nem halasztható kérdésekben. Az elnök tartja a kapcsolatot az állami szervezetekkel, a társadalmi és más érdekképviseleti szervekkel, és a nemzetközi szakmai szervezetekkel.
A Bankszövetség szakértők bevonásával rendszeresen részt vesz mindazon törvények, jogszabályok, programok kidolgozásában, véleményezésében és egyeztetésében, amelyek közvetve vagy közvetlenül érintik a bankszektort. A szövetség véleményezi a Magyar Nemzeti Bank monetáris szabályozásának tervezetét, és szorosan együttműködik a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletével (PSZÁF).