Válságban is fejlesztenek a cégek

A kedvezőtlen gazdasági környezet és a szűkös vállalati hitelezés ellenére a hazai cégek többsége tervez beruházást a következő egy évben. A finanszírozási és a fejlesztési elképzelések arról tanúskodnak, hogy a recesszió már elérte a mélypontot.

A magyarországi vállalkozások szerint a gazdasági visszaesés elérte a mélypontot, a kilábalás azonban lassú, elhúzódó folyamat lesz – mondta tegnapi sajtótájékoztatóján, Gál Péter, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. vezető közgazdásza. Az MFB által első alkalommal készített vállalati felmérés eredményeit ismertetve a szakember hozzátette: a cégek többsége (41,6 százalék biztosan, míg 16,5 valószínűleg) a kedvezőtlen külső környezet és a romló finanszírozási feltételek ellenére is tervez beruházásokat a következő egy évben. A fejlesztésben gondolkodó társaságok legnagyobb része a technológia korszerűsítését jelölte meg célként (44,7 százalék), de a piaci helyzet stabilizálása (41,7 százalék) és a termelés/szolgáltatás bővítése (39 százalék) is előkelő helyen szerepel a szempontok között.

A vállalkozások azonban nincsenek könnyű helyzetben, ha beruházásaikat – akár csak részben – hitelből szeretnék finanszírozni. Mint arról nemrég beszámoltunk: a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint az idei első fél évben a cégek 113,5 milliárd forinttal több hitelt fizettek vissza, mint amennyi új kölcsönt kaptak, miközben tavaly ilyenkor még 306,4 milliárdos pluszban voltak. A következő 12 hónapban hitelfelvételt tervező cégek (a megkérdezettek 39,5 százaléka biztosan, míg további 18,2 százalék uniós forrás elnyerése esetén venne fel kölcsönt) a problémát elsősorban a magas kamatokban és a szűkös hitelkínálatban látják. A legnehezebb helyzetben a mikro- és kisvállalkozások vannak: hitelfelvételben csupán 32,6, illetve 42,4 százalékuk gondolkodik, és ennek megfelelően beruházást is csak 16,2, illetve 25,7 százalékuk tervez, miközben a nagyvállalatoknál ez az arány 55,4 és 69,1 százalék.


Az MFB felmérése szerint a válságot leginkább a nyugat-magyarországi vállalatok szenvedték meg, ebben a térségben a társaságok forgalma öt-hat százalékkal csökkent, míg Közép- és Kelet-Magyarországon három-négy százalékkal. Méret szerint a legnagyobb vesztesek a nagyvállalatok voltak átlagosan hat százalékos eredményromlással, míg a közepes cégek öt, a mikro- és kisvállalkozások pedig három-négy százalékos visszaesést szenvedtek el. Ágazatok szerinti bontásban a legrosszabbul az ipar járt eddig öt-hat százalékos csökkenéssel, míg a szolgáltató szektor három-négy, a mezőgazdaság pedig három százalékos mínuszt könyvelhetett el éves összevetésben.

A fejlesztési bank felmérésében résztvevő 339 vállalkozás válaszaiból számolt úgynevezett MFB-indikátor (ez tulajdonképpen egy konjuktúraindex, amely 0 és 100 pont között mutatja a cégek következő 12 hónapra vonatkozó várakozásait – ötven alatt negatív, ötven felett pozitív) 38,2 pont lett. Ez azt mutatja, hogy a magyar gazdaság jelenlegi helyzetét és a jövőbeni tendenciákat is még kedvezőtlennek ítélik a válaszadók, még nem látják a mostani recesszió végét. Az indikátor négy részindexből áll össze: a makrogazdasági 21,2, a piac 37,7, finanszírozási 44,3, míg a beruházási 49,8 pont lett.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.