Válság fogyasztja a bevásárlóközpontok építését

Várhatóan 100 ezer négyzetméterrel bővül az idén a Magyarországon a meglévő, több mint 1,1 millió négyzetméter bevásárlóközpont terület, ugyanakkor finanszírozási nehézségek miatt több bevásárlóközpont fejlesztés elhalasztása vált szükségszerűvé.

A Cushman and Wakefield nemzetközi ingatlan tanácsadó csütörtöki közleménye szerint tavasszal átadják a győri ETO Parkot, és jól halad Budapesten az Allee és a Corvin Atrium bevásárlóközpontok fejlesztése, amelyek várhatóan szintén az idén nyílnak meg. Tavaly több mint 70 ezer négyzetméterrel bővült a bevásárlóközpont kínálat Magyarországon, a vidéki nagyvárosokban átadott központoknak köszönhetően. Ezek közé tartozik a WING által Egerben fejlesztett Agria Park, a Korzó Bevásárlóközpont Hasznosító Kft. által Nyíregyházán átadott Korzó Üzletház, továbbá az ECE által Debrecenben épített Fórum bevásárlóközpont.

A hitelpiaci válság következtében ugyanakkor több bevásárlóközpont építését elhalasztják Magyarországon is, hasonlóan az európai tendenciákhoz. A Cushman and Wakefield kutatása szerint Európában mintegy 7 millió négyzetméter bevásárlóközpont fejlesztés halasztása, vagy meghiúsulása várható. Európában az idén közel 10 millió négyzetméter új bevásárlóközpont területet adnak át, ez azonban 40 százalékkal alacsonyabb a 2008 júliusában előre jelzett adatnál. Jövőre pedig csupán 7 millió négyzetméter új bevásárlóközpont terület megnyitása valószínű. Ezek az adatok a 2005 óta mért legalacsonyabb fejlesztési ütemet mutatják és az elmúlt 5 évben folyamatosan emelkedő fejlesztési tendenciának a végét jelentik.

A fejlesztések visszaesésének okai a pénzügyi krízis és a globális recesszió következtében gyengülő fogyasztói érdeklődésben, a szigorodó pénzügyi elvárásokban, és a fejlesztői bizonytalanságban keresendők az ingatlan tanácsadó cég szerint. A visszaesés elsősorban a fejlődő piacokat, Oroszországot, Ukrajnát és részben Törökországot fogja érinteni.

Hardy Ilona, a Cushman and Wakefield budapesti irodájának piackutatási vezetője a közlemény szerint elmondta: a fejlesztések csökkenő üteme nem szükségszerűen jelent negatív trendet. Európa legtöbb fejlődő országában, különösen a fővárosokban rövid idő alatt nagy mennyiségű bevásárlóközpont terület épült. A szigorodó gazdasági környezet lehetőséget ad a fejlesztők, kereskedők és a helyi önkormányzatok számára arra, hogy felmérjék az egyes területek kiskereskedelmi ellátottságát, illetve a további nagyméretű fejlesztések hatását a kereskedelmi környezetre.

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.