Valóban trükköztek az MNV-nél
Bebizonyosodtak Budai Gyula vádjai: a hétfőn elrendelt belső ellenőrzési vizsgálat eredményeinek ismeretében az MNVZrt. vezérigazgatója a mai napon érvénytelenítette a 2 500 hektáros Pest megyei terület haszonbérleti pályázatát.
Ezzel egy időben a vizsgálati anyagot átadta a vagyonkezelő illetékes vezetőinek, hogy a megállapított szabálytalanságok személyi felelőseinek a felelősség súlyával arányos szankcionálására tegyenek javaslatot - áll az MNV Zrt. közleményében, amely szerint ezen javaslat és az érintettek véleményének figyelembe vételével hozza meg a vezérigazgató az üggyel kapcsolatos személyi döntéseit.
A vizsgálat során bebizonyosodott, hogy a 2 500 hektáros Pest megyei terület haszonbérletére érkezett pályázatokat arra illetéktelenek idő előtt felbontották, a felbontás tényét pedig visszamenőleges dátummal próbálták legalizálni.
Korábban Kamarás Miklós már felmentette irodavezetői munkaköréből a Pest Megyei Területi Iroda megbízott vezetőjét, Balogh Tamást, aki egy más pozíciót is betöltött a cégnél. A vizsgálati anyag különböző felelősségi köröket állapít meg. A legsúlyosabb felelősség a közlemény szerint azokat terheli, akik a Magyar Közlönyben megjelent szabályokkal ellentétesen felbontották a lezárt borítékban benyújtott pályázatot.
Szintén igen súlyos felelősség terheli azokat is, akik az elkövetett szabálytalanság kiküszöbölésére a felbontásban felelős személyek "utólagos bíráló bizottsági taggá való kinevezését tartották megoldásnak", ahelyett, hogy jelentették volna az esetet. A benyújtott pályázatokat kizárólag a bíráló bizottság tagjai bonthatták volna ki, megfelelően szabályozott körülmények között. A vizsgálat során kiderült, hogy a vizsgált dokumentumokat Benedek Fülöp agrárportfólióért felelős vezérigazgató helyettes távollétében egyik helyettese írta alá.
Kamarás Miklós vezérigazgató tekintettel a történtekre, azonnali hatállyal érvénytelenítette a Pest megyei haszonbérleti pályázatot és rendelkezett az ezzel kapcsolatos hirdetmény haladéktalan közzétételéről.
A cég szerint további vizsgálatot igényel, hogy az MNV belső iktatási rendszerét hogyan lehetett feltörni és, hogy az iktató programban nyilvántartott dokumentumokhoz illetéktelenek - nevezetesen azok, akik Budai Gyulát informálták a történtekről - hogyan férhettek hozzá.
A közlemény hangsúlyozza: az MNV Zrt. a szakmai munka tisztasága és zavartalansága érdekében az ügy teljes körű, maradéktalan feltárására igénybe kívánja venni a legteljesebb külső és belső nyilvánosság segítségét. Ennek érdekében az üggyel kapcsolatos bármilyen további fejleményről az MNV Zrt. a közvéleményt folyamatosan, a legteljesebb nyíltsággal tájékoztatni fogja.