Üstökösből hullócsillag

Izgatottan figyelhetik az eseményeket a tőzsdén 2012 óta jegyzett BTEL befektetői. Szűk két hete a felügyeletet ellátó Magyar Nemzeti Bank tőzsdei szabálytalanságokra hivatkozva felfüggesztette a cég részvényeinek kereskedését. A BTEL az indoklás szerint megsértette a rendszeres tájékoztatási kötelezettségre vonatkozó szabályokat, ám ennek pótlása után másnap újra lehetett üzletelni a részvényekkel.

Ugyanakkor, a jegybank azt is közölte, hogy a cég rendkívüli tájékoztatásának tartalma nem felel meg teljes körűen az MNB által elvártnak. Rá egy hétre hirtelen leállt a BTEL szolgáltatása, tájékoztatásuk szerint a központi egységeiket sújtó áramellátási problémák okozták az üzemszünetet. Piaci hírek szerint ez igaz is volt: a nemzetközi internetforgalomért felelős BIF Zrt. szüntette meg a BTEL szervereinek energiaellátását, méghozzá a vállalkozás tartozásai miatt.

Azt nem tudni, mekkora összegről van szó, mindenesetre 22 óra elmúltával a cég honlapjai ismét működtek. Lapunk az elmúlt hetek eseményei nyomán több alkalommal kereste Takács Krisztiánt, a BTEL vezérigazgatóját, de nem sikerült elérnünk. Így csak a piaci információkra hagyatkozhatunk, miszerint cég az elmúlt hónapokban nehéz pénzügyi helyzetbe került. Ma már 90 forint környékén jár a távközlési vállalat papírjainak árfolyama.

Úgy tűnik, hogy a működéshez szükséges forrásokat kötvénykibocsátásokkal fedezték, a korábbi lejáratok visszafizetéséhez újabb és újabb kötvénykibocsátásokra volt szükség, miközben a cég likviditási problémái nem hárultak el. A vállalat pedig nem tett semmit azért, hogy a kialakult képet árnyalja. Csak október elején tájékoztatták a befektetőket arról, hogy egy kötvénysorozatuk esetében az azt jegyző befektetővel még április 16-án megállapodni kényszerültek arról, hogy később fizetik ki a tőke és a kamat összegét.

Később, egy augusztusi lejáratú sorozattal is voltak visszafizetési problémák, erről Takács Krisztián vezérigazgató azt mondta a Portfolio.hu-nak, hogy csupán három napot csúsztak a kifizetéssel. Áprilisban felszámolási eljárást kezdeményezett ellenük egyik hitelezőjük, egy mintegy hétmillió forintos kifizetetlen számla miatt. Takács Krisztián akkor lapunk megkeresésére elismerte a tartozás jogosságát, de hangsúlyozta: kifizetik a számlát.

A cég körül tehát továbbra sem lehet tisztán látni: a hivatalos adatok szerint a tőzsdén egymilliárd forintot meghaladó értékű papírral kereskednek, a hírek szerint két hete 950 millió forint értékben tőkét emelt Timur Rahimkulov, a családja révén az OTP-ben is érdekelt orosz nagyvállalkozó. A vállalat ellen jelenleg a céginformációs adatok szerint két végrehajtás zajlik, mindkettő október második felében indult.

Mindeközben – zárt körben – folyamatosan bocsátanak ki kötvényeket, augusztusban 1,6, októberben pedig három alkalommal több mint egymillió eurónyi értékben. A napokban közzétett rendkívüli, harmadik negyedéves beszámoló szerint a cég kötelezettségei szeptember végén 8,6 milliárd forintot tettek ki, a vállalat bevétele az első kilenc hónapban 3,4 milliárd forint volt – ebből 800 millió export – s 954 millió forint üzemi nyereség mellett 429 millió forint veszteséggel zárták a három negyedévet, melyet egy egymilliárd forintos pénzügyi veszteség okozott.

Az alternatív távközlés ügyfelei mindeközben azt jelezték, hogy a szolgáltató elérhetetlen, a budapesti Népliget Centerben található ügyfélszolgálatra kitették a műszaki okok miatt zárva táblát, ami az előzmények tükrében nem túl jó jel.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.