Uniós védelem a hajdúsági tormának
Az uniós kormány csütörtöki közleménye szerint a magyar specialitás egy brit halkészítménnyel, a Grimsby füstölt hallal egy időben kerül a listára, amelyen eddig összesen mintegy 850 tradicionális áru sorakozik. Ezek nevét vagy földrajzi megjelölését más nem használhatja.
A brüsszeli védettség egyúttal azt is jelenti, hogy az EU segít reklámozni, még szélesebb körben megismertetni ezeket az árucikkeket.A hajdúsági tormatermelők és -feldolgozók örömmel fogadták a hírt - reagált a brüsszeli bejelentésre Lakatos György, a létavértesi Madit Kft. ügyvezető igazgatója.
Tájékoztatása szerint több éve dolgoznak azon, hogy védetté nyilvánítsák ezt a speciális hajdúsági növényt. Emlékezetett rá, hogy megalakították a Magyar Zöldség-Gyümölcs Terméktanács torma-tagozatát is.
Hajdú-Bihar megye keleti térségében 6-7 településen, mintegy kétezer hektár területen termesztenek tormát. A növény több ezer gazdának biztosít megélhetést és sok ezer azoknak az alkalmi munkavállalóknak a száma, akik a tavaszi ültetéskor és az őszi betakarításkor dolgoznak a földeken.
Az idei szezon most, október végén kezdődött, s december végéig felszedik a növény 80-90 százalékát - mondta a szakember.Lakatos György tájékoztatása szerint cégük mintegy 1.500 tonna tormát dolgoz fel évente, a késztermék 90 százalékát exportálják, elsősorban Németországba, Lengyelországba, Svédországba és Csehországba.
A Madit Kft. ügyvezető igazgatója reményét fejezte ki, hogy az immár védett hajdúsági torma brüsszeli népszerűsítése is hozzájárul ahhoz, hogy a mostani nehéz gazdasági helyzetben is növekedjen a torma fogyasztása itthon és az uniós országokban.