Ukrajna beadta a derekát: jöhet a gáz

Oroszország után Ukrajna is aláírta az Európának szánt orosz gáz tranzitjának megfigyeléséről szóló jegyzőkönyvet, s ezzel lehetővé válik a napok óta szünetelő gázszállítások felújítása.

A jegyzőkönyv aláírásáról vasárnap kora hajnalban tájékoztatott Timosenko ukrán miniszterelnök, miután tárgyalt Kijevben Mirek Topolánekkel, az EU-soros elnök Csehország kormányfőjével. Topolánek közölte, hogy a dokumentum aláírása újra megnyitja az utat az európai országoknak szánt orosz földgáz szállítása előtt, s "Európa 36 órán belül kaphat gázt" Oroszországtól.

Mint mondta: most már semmi se gátolja a gázszállítások felújítását. A gáztranzit ellenőrzésére hivatott nemzetközi megfigyelő csoport létrehozásáról szóló jegyzőkönyvet az orosz fél szombaton írta alá. Korábban a Gazprom orosz gázipari társaság fogadkozott, hogy felújítja az Európának szánt gáz szállítását, amint a nemzetközi megfigyelő csoport munkához lát. Ilyen értelmű
nyilatkozatot tett Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök is, hozzáfűzve, hogy amennyiben Oroszország ismét gázlopást észlel, akkor elzárja a "csapokat".

A Topolánekkel folytatott megbeszélés után Timosenko felhívta a figyelmet arra, hogy az aláírt jegyzőkönyvben szerepel egyebek mellett az, hogy Ukrajna sosem állította le az Európába irányuló gáz tranzitját, mindig is megbízható tranzitország volt, és az is marad. Az a megfogalmazás is szerepel benne, hogy Ukrajna 2009. január 1-től nem vett ki nem neki járó gázt a vezetékből, és a benne lévő nyersanyagot Európába továbbította.

"Ukrajna nem adós, és az utolsó garasig elszámolt a 2008-as évért (Oroszországgal)" - szögezte le Julija Timosenko, utalva a továbbra is megoldatlan orosz-ukrán gázvitára. Hozzátette, hogy országa a jövőben is konstruktív fél marad az Oroszországgal folytatandó tárgyalásokon a 2009-es évre vonatkozó gázszállításokról, illetve - ha lesz rá hajlandóság - a tavaly októberben aláírt kétoldalú memorandum alapján kötendő stratégiai megállapodásról.

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke vasárnap hajnalban nyilatkozatban üdvözölte, hogy immár írásbeli megállapodás született Oroszországgal és Ukrajnával arról, miként kísérjék figyelemmel az Európai Unióba irányuló gázszállítást, és egyben követelte a szállítás azonnali felújítását. Andris Piebalgs, az EU energiaügyi biztosa ehhez hozzátette, hogy az unió által a helyszínre küldött megfigyelő csoport azonnal megkezdi a munkát, amint erre lehetősége nyílik, vagyis amint a megfigyelőknek lesz mit megfigyelniük.

Barroso nyilatkozata utalt arra, hogy a megállapodás létrejötte az EU cseh elnöksége és az Európai Bizottság intenzív erőfeszítéseinek tudható be. A bizottsági elnök külön köszönetet mondott Mirek Topolánek cseh kormányfőnek, aki Kijev és Moszkva között ingázva hozta tető alá a megállapodást. – Most már arra van szükség, hogy azonnal meginduljon a gáz az EU-ba. Sok EU-polgárt fenyegeti az a veszély, hogy gáz nélkül marad, a helyzet már régóta túlságosan is elfajult – állapította meg Barroso.

Vasárnap délelőtt Mirek Topolánek a cseh EU-elnökség honlapján közzétett nyilatkozatában arról szólt, hogy a gázszállítás felújításával kapcsolatos "technikai részletkérdések" megoldása néhány órán belül várható. A cseh kormányfő déli, prágai sajtótájékoztatóján arról beszélt: a cseh misszió vasárnap hajnalban sikersen befejeződött, most már a megfigyelő csoport veszi át a staféta botot. (Topolánek szombaton Moszkvában, majd késő éjjel Kijevben tárgyalt Vlagyimír Putyin orosz, illetve Julija Timosenko ukrán kormányfővel.)

- Küldöttségünk tagjai nem gondolták, hogy ilyen maratoni tárgyalásokra kényszerülnek. Néhányan még fogkefét sem hoztak magukkal – élcelődött a cseh miniszterelnök. Beszámolt arról is, hogy ororsz partnerével öt és fél órán át, ukrán kollégájával pedig több mint négy óráig egyezkedett, amig sikerült aláiratni velük az Európába irányuló gázszállítás felújításának feltételeit rögzítő egyezményt. Martin Ríman cseh ipari és kereskedelmi miniszter bejelentette, hogy hétfőre Prágába hívta meg az uniós tagországok energetikai tárcavezetőit, hogy tekintsék át a kialakult helyzetet és egyeztessenek a további szükséges lépésekről.

Jirí Paroubek, az ellenzéki cseh szocdemek elnöke elismerően nyilatkozott az Európai Bizottság és több politikus, elsősorban Angela Merkel erőfeszítéseiről, akik jelentős mértékben járultak hozzá a cseh diplomáciai misszió sikeréhez. Hozzátette azonban, hogy hamarabb lehetett volna elérni ezt az eredményt, ha Mirek Topolánek kezdetben nem becsüli le az orosz-ukrán konfliktust, amelyet egy ideig kétoldalú gazdasági vitának minősített, holott kiderült: az egyezséghez diplomáciai lépések szükségesek. A cseh szocdemek elnöke közvetve bírálta Szlovákiát is, mert az uniós csatlakozási szerződést megszegve igyekszik úrrá lenni a hazai energiagondjain.

Gázvezeték Kijevtõl északra.
Gázvezeték Kijevtõl északra. Munkáhiz láthatnak a külföldi megfigyelők
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.