Ukrajna aláírta a gázmegállapodást
Ukrajna – immár minden kiegészítés nélkül – hétfőn aláírta a gázszolgáltatás ellenőrzéséről szóló megállapodást – jelentette be az orosz Gazprom sajtóosztálya. A Gazprom küldöttsége, mielőtt Brüsszelbe indult volna, hétfőn reggel Kijevben tárgyalt.
Előzőleg Kijev a Moszkvában szombaton aláírt dokumentumhoz titkosított kiegészítést csatolt, amelyről értesülve Dmitrij Medvegyev elnök vasárnap éjszaka megtiltotta a kormánynak a megállapodás elfogadását, vagyis az európai gázszállítások felújítását. Ezt követően Vlagyimir Putyin kormányfő minderről tájékoztatta José Manuel Barrosót, az EU Bizottságának elnökét, aki – noha Brüsszelben úgy ítélték meg, hogy az ukrán deklaráció nem akadályozza a szállítások felújítását – Julija Timosenko ukrán kormányfőt hívta fel telefonon, s ezt követően azt mondta, sikerült meggyőznie az ukrán felet.
Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója még vasárnap késő éjszaka sajtóértekezleten mondta el, hogy a kiegészítés egyebek között napi 21 millió köbméter gáz ingyenes szállítását követeli az energiahordozó továbbítása technológiai szükségleteinek fedezésére. Miller hangsúlyozta: az érvényes szerződés szerint a szükséges mennyiséget a tranzitországnak kell biztosítani, saját készleteiből vagy úgy, hogy megvásárolja. "Ez a lopás legalizálását célzó kísérlet" – jelentette ki Miller. Azt is szóvá tette, hogy az ukrán Naftogaz továbbra sem vállal semmiféle garanciát a tranzit továbbítására.
Ukrajna a gázvita során végig arra hivatkozott, hogy csak a tranzit technológiai szükségletéhez vett el gázt az Európának szánt szállítmányokból, míg a Gazprom mindvégig lopásnak nevezte a tranzit megcsapolását és azt állította, hogy Ukrajna saját szükségleteit fedezi ilyen módon. Ezzel kapcsolatban a Kommerszant című lap a Gazprom forrásaiból úgy értesült, hogy az ukrán fél a továbbításhoz technológiai célból szükséges gázért vasárnap reggel ezer köbméterenként 201 dollárt ajánlott, de az orosz fél ragaszkodott a 450 dolláros árhoz, s ugyanennyire tartja az Ukrajnának idén szállítandó gáz árát is. A Naftogaz szerint 450 dolláros gázár mellett a tranzitdíjnak a jelenlegi – és szerződésben 2010 végéig rögzített – 1,7 dollár helyett 9,8 dollárra kell emelkednie ezer köbméter/száz kilométerenként.
A BBC brit műsorszóró értesülése szerint a titkosított kiegészítés megtiltotta volna a megfigyelő csoportban tevékenykedő Gazprom-szakembereknek a hozzáférést az ukrán gáztárolókhoz.
A Komszomolszkaja Pravda című lapban Dmitrij Vidrin ukrán politológus úgy vélekedett: az oroszok előbb, az ukránok később jöttek rá, hogy nem akarnak szembekerülni Európával. A megfigyelő csoport működése során azonban újabb botrányok törhetnek ki, például a tárolók ellenőrzésénél, ahol nehéz megmondani, kié a gáz, amelyet éppen kiemelnek. Hozzátette: az Ukrajnának való gázszállítások ügye egyhamar nem fog megoldódni, s Kijevben politikai kérdéssé válik.
Szergej Markov politológus, az állami duma képviselője szerint az egész viszály fő oka Viktor Juscsenko ukrán elnök, aki robbanást akar előidézni Ukrajnában, hogy elnöki kormányzást vezethessen be, s ehhez próbálta megszerezni a Nyugat támogatását, de nem járt sikerrel.
A Vedomosztyi című lap elemzője arra hívta fel a figyelmet: mindaddig, amíg nem állnak rendelkezésre alternatív útvonalak a gáz számára, Moszkva és Kijev együttműködésre van kárhoztatva, mégpedig úgy, hogy az egyiküknek a gázra, a másikuknak a tranzitra van monopóliuma, s ilyen körülmények között mindig fennáll a veszély, hogy a tárgyalások túllépnek a pusztán gazdasági kereteken. A lapban egy másik elemző újra értetlenségének adott hangot Vlagyimir Putyinnak a viszályban vállalt aktív szerepe miatt.
Oroszországnak nincsen már semmi oka arra, hogy ne újítsa fel az Európába irányuló gázszállításokat – jelentette ki Martin Riman. Az Európai Unió elnökségét ellátó Csehország energiaügyi minisztere ezzel megerősítette a Gazprom által hétfőn reggel közölt információt, miszerint Ukrajna aláírta a tranzitgáz szállításának ellenőrzéséről szóló háromoldalú megállapodást, anélkül, hogy "bármilyen fenntartása lett volna". Riman hétfőn délután elnököl majd az európai energiaügyi miniszterek brüsszeli rendkívüli értekezletén, amelyen az Európának szánt orosz földgázszállítások leállása miatt kirobbant válság kérdéseit vitatják meg.
Igor Szecsin orosz miniszterelnök-helyettes és Alekszej Miller, a Gazprom vezetője hétfőn elutaztak Brüsszelbe egy újabb gáztárgyalási fordulóra. A Gazprom forrásai szerint Millernek újból alá kell írnia az Európai Unióval és Ukrajnával az ellenőrökről szóló megállapodást azután, hogy Kijev lemondott a megállapodás kiegészítéséről.
Uniós aláírásra és ellenőreik megérkezésére várnak az oroszok
Ukrajna aláírta a tranzitgáz szállításának ellenőrzéséről szóló háromoldalú megállapodást – jelentette be Vlagyimir Putyin. Az orosz miniszterelnök szerint a gázszállítások újraindításához most arra van szükség, hogy az illetékesek Brüsszelbe utazzanak a dokumentummal, ahol az Európai Bizottság képviselőinek is alá kell írniuk azt. Putyin a hétfői kormányülésen fejtette ki, hogy először a dokumentumban kijelölt helyekre kell érkezniük a független megfigyelőknek. "A Gazprom azután indítja meg a gáztranzitot Európa felé, ha az ellenőrök már a helyszínen vannak, illetve ha mi meggyőződtünk arról, hogy a megfigyelők képesek ellenőrzi a földgáz tranzitját" – mondta Putyin.
Az orosz kormányfő a német ARD-nek adott interjúban elmondta: miután meggyőződünk arról, hogy a rendszer hatékonyan működik és a megfigyelők valóban képesek lesznek ellenőrizni a vezetékeket, a Gazprom megindítja a földgázszállítást Európába. – Meg kell fosztani a menyasszonyt az illúziótól, és világossá kell tenni, hogy a vőlegénynek van választása – mondta Vlagyimir Putyin, aki szerint a gázvita eredményétől függetlenül diverzifikálni kell a gázszállítást.
Ezzel az utóbbi időben egyre bizonytalanabb kilátások elé néző, a Balti-tengeren át Németországba tartó Északi Áramlatra, valamint a Fekete-tengeren át húzódó Déli Áramlat nevű gázvezetékek megépítésére utalt, amelyek megfosztanák Ukrajnát a megkerülhetetlen tranzitország szerepétől. (Az évi 200-220 milliárd köbméteres orosz gázexportból 130 milliárd Ukrajnán át áramlik.) Putyin szavai szerint a Gazprom 800 millió dolláros veszteséget szenvedett el a szállítás leállítása miatt. Szakértők szerint ráadásul az orosz gázipari óriás 500 millió dollár összegű kártérítési követelésekre is számíthat az európai partnerek részéről, igaz, ennek egy részét Moszkva vélhetően Kijevre hárítaná.
Didergő magyarok és szmogriadó az orosz híradókban
De jó, hogy visszaértetek Magyarországról, nem fagytatok meg? – kérdezte egy édesanya a Budapestről vonattal érkező lányát fogadva a moszkvai pályaudvaron. A kérdés az orosz televízió hírei láttán megalapozott, hiszen a képernyőn keresztül fázó magyar gyerekek, földgáz hiányában lassan megdermedő Magyarország képe rajzolódik ki az orosz sajtóban. A vasárnapi hírekből az is kiderült, hogy a szmog lassan teljesen ellepi az országot, "mert a lakosság átállt fatüzelésre". (Igaz, az ukrán-orosz gázvita miatt leállt gázszállítás részben valóban hozzájárult a szmog növekedéséhez, miután az ipari létesítmények és az erőművek egy része átállt olajtüzelésre.)
A közép-európai helyzet minél drámaibb bemutatása orosz szempontból érthető, hiszen a konfliktusért Kijevet okoló Oroszország ezzel is alátámasztja, hogy Ukrajna nem tekinthető megbízható tranzitországnak, így az energetikai biztonság érdekében mielőbb alternatív, az országot elkerülő gázvezetékek építésére van szükség a Balti-tengeren, a Fekete-tengeren, valamit Fehéroroszországon és Lengyelországon keresztül.
Felkészültünk a gáz fogadására
A magyar földgázellátó rendszer napok óta felkészült az Ukrajnán keresztül érkező orosz gázszállítások újraindítására - mondta hétfőn Brüsszelben Molnár Csaba közlekedési és energiaügyi miniszter. Az EU-tagországok energiaügyi minisztereinek rendkívüli üléséről beszámolva a tárcavezető megerősítette: az Európai Bizottság és az Unió soros elnökségének tájékoztatása szerint komoly esély van arra, hogy a szállítások kedden megindulnak. Hozzátette: Magyarország mindettől függetlenül arra készül, hogy szavatolja a gázellátás biztonságát.