Újra Matolcsy barátja irányítja a Bankszövetséget
Elnököt választott ma a Magyar Bankszövetség. A szervezetet ismét Patai Mihály, az Unicredit Bank elnök-vezérigazgatója irányítja. A tisztújításra azért volt szükség, mert az előző elnök, aki szintén Patai volt, tavaly novemberben lemondott posztjáról. Patai azután távozott, hogy a parlament elfogadta a tranzakciós illeték idei bevezetéséről szóló törvényt, miközben a korábbi szinten fennmaradt a bankokat terhelő különadó is. Patai ezt az általa szorgalmazott, a kormánnyal való együttműködésre törekvő politika kudarcának tekintette, és vállalta a felelősséget.
Patait több évtizedes barátság fűzi Matolcsy Györgyhöz, erről a régi-új elnök többször is beszélt, egyebek mellett az Origo hírportálnak taavaly októberben adott interjúban. Ez a barátság azonban nem gátolta meg azt, hogy a kormány felrúgja azt a két megállapodást, melyet a Bankszövetség Patai elnöksége alatt tető alá hozott a kabinettel.
Patai a mai tisztújító ülésen arról beszélt, hogy a Bankszövetség minden tevékenysége a szakmaiságon és a konszenzuson alapul, és azon a tényen, hogy a nemzetgazdaság fejlődése elképzelhetetlen a szektor eredményes működése nélkül. A szervezet közleménye szerint a továbbiakban érintette azokat a várható kihívásokat is, amelyek 2013-ban előreláthatóan a legfontosabb feladatokat is meghatározzák a szövetség számára. Kiemelte, hogy miképp az ügyfelekkel, azonképp a politikai döntéshozókkal is a felek számára egyaránt hasznos, jó megállapodásokra, kölcsönös és hosszú távra megalapozott bizalomra törekszik a bankszektor és képviseletében a frissen kiegészült elnökség.
A szervezet új elnökségi tagokat is választott. Bekerült a testületbe Zolnai György, a Budapest Bank elnök-vezérigazgatója, illetve Hegedűs Éva, a Gránit Bank vezérigazgatója. Utóbbi a kis- és középbankokat képviseli az elnökségben.
A Bankszövetség főtitkára, Kovács Levente az elmúlt évről adott értékelésében kiemelte, hogy 2012-ben a hazai bankszektor továbbra is nehéz körülmények között működött, így az előző évhez hasonlóan jelentős veszteséggel zárta az évet. A bankszektor mindezek ellenére megőrizte működésének stabilitását, tőkeellátottsága megfelelő volt, mindez több esetben a külföldi anyabankok által biztosított jelentős tőkeemelésnek volt köszönhető. Ennek is betudható, hogy bár az adott piaci feltételek a vállalati hitelállomány csökkenéséhez vezettek, a bankok a kockázati szempontból befogadható minden hiteligényt kielégítettek.
A lakossági szektorban az év elején befejeződött a végtörlesztési program, elérhető volt és meghosszabbodott az árfolyamgát rendszere, érvényben volt a 90 napnál hosszabb késedelemben lévő hiteladósok segítése, bővült a Nemzeti Eszközkezelő igénybevételi köre, életbe lépett az átlátható árazást előíró jogszabály.
Gyuris Dániel, a Bankszövetség ügyvezető alelnöke az idei év legfontosabb feladatait összegezte. Rámutatott, hogy a bankok csak akkor lehetnek sikeresek, ha a magyar gazdaság is sikeres, és ismét növekedni tud. Éppen ezért a Bankszövetségnek a gazdaságélénkítés eszköztárának kidolgozásában aktív szerepet kell vállalnia. A Bankszövetségnek ezen túl is kiemelt érdeke, hogy folyamatos és szakmai párbeszéd legyen mind a fiskális, mind pedig a monetáris politika alakítóival, tekintettel a volatilis gazdasági környezet kihívásaira.
Gyuris Dániel kiemelt feladatként említette, hogy a bankszektor a lakossági ügyfélkört megismertesse a legfontosabb közgazdasági és banki törvényszerűségekkel, illetve hozzájáruljon a lakosság pénzügyi tudatosságának növekedéséhez.